Eesti kauplejad avaldavad: valuutakauplemine – kas suur pettus või tee igavesele õnnele?

Valuutakaupleja Jaapanis.Scanpix

Igal sügisel tekib mul mõte, et võiks proovida kätt valuutakauplemisega. Loon suure õhinaga demokonto, hakkan jälgima erinevaid graafikuid ja tunnen, et asjast võiks täitsa asja saada.

Paraku juhtub alati nii, et mida rohkem ma püüan kõigi liikumiste taga mustrit näha, seda kehvemini mul läheb. Niisama huupi panustades on mu ennustused täpsemad. Nõnda jõuangi ma iga kord järeldusele, et on väga tore, kui kuu lõpus on kellelgi teisel kohustus mulle palka maksta.

Eestis on aga ka neid, kes on valuutakauplemise graafikuterägastikest läbi murdnud ja suudavad ainult sellest ära elada.

Kuidas saada kauplejaks?

Imre Suun alustas kauplemisega kolm aastat tagasi ning viimased poolteist aastat ongi ta ainult sellest elanud. “Ole iga päev roppu vaeva näinud ja iga päev 6-8 tundi õppinud ja graafikuid vaadanud,” rääkis ta.

Maxim Shilo on kauplemisega tegelenud kaks aastat. Algajale jagaksid nad aga üsna erinevaid soovituis. Suun arvas, et kõige parem oleks ise õppida, sest nii tuleb kõige paremini välja, kas su närv kauplemisele vastu peab.

“Ei ole olemas mingit kiirteed, et maksan koolituse eest, palkan mentori ja olengi poole aastaga teeniv kaupleja,” kommenteeris ta.

Shilo sõnutsi tuleks aga alustada just sellest,et kopeerid edukata kauplejate stiile ja selleks on tarvis mentorit, kes oleks kõik vead juba omal nahal läbi teinud ja aitaks karisid vältida.

“Enne kui raha mängu paned, peaksid teadma, et kauplemine on väga pikaajaline mäng ning kui üritad ratsa rikkaks saada, jääd kõigest ilma. Kui arstiks õpitakse 5 aastat, siis heaks kauplejaks umbes sama kaua. Tegelikult ei saa Sa aga kunagi valmis, sest iga olukord turul on unikaalne ja keegi ei tea, mis juhtub. On vaid tõenäosus,” manitses ta.

Raha kaotamine on valus

Shilo sõnul on võimalik loomulikult ka võita, kuid psühholoogiliselt on raske kogu selle maailmaga toime tulla. “Palju saab mentaalselt haiget – tehingud, mida nägid, aga ei võtnud. Tehingud, mille liiga kiiresti kinni lükkasid. Tehingud, kus said napilt napilt kaotuse aga siis hind pöördus sinu kasuks,” rääkis ta.

Sellel, kui palju ühes kuus võib kauplemisega teenida, piire ei ole. Suuni sõnul on lühemaajaliste graafikute põhjal lühiajaline kauplemine riskantsem, kuid tootlikus kordades suurem. Kui avada nädalas vaid paar tehingut ning pidada sealjuures silmas ainult pikaajalisi graafikuid, siis on riskid väiksemad, kuid sellevõrra on nirum ka teenimisvõimalus.

Algatuseks võib oma raha mängu panna nii 100 euro kaupa, seda enam, et esimese hooga on tõenäoliselt tegemist koolirahaga, mis igal ühel maksta tuleb.

Kui palju on inimesi, kes Eestis valuutakauplemisega ära elavad?

Shilo hinnangul on Eestis valuutakauplejaid kokku umbes 1 000, paraku neist 75 protsenti pigem kaotab raha kui võidab. Seega võiks tema sõnul nii 250 inimest olla omadega plussis. Suun aga arvas, et Eestis võiks olla umbes 30 inimest, kes ainult valuutakauplemisest ära elavad.

Shilo tunnistas, et on kaubeldes ilma jäänud umbes 3 000 eurost, kui üks muidu edukas kauplemisrobot ära väsis. Suuni sõnul on tema komistuskiviks saanud aga see, kui mõni president või peaminister midagi ütleb. Vahel on süüdi Trump, kes Twitteris säutsumisega hoogu satub ja valuutakursid peapeale pöörab.

“Ma võin seda isegi võrrelda kui tippspordiga kus tippu jõudmiseks tuleb ohverdada kõik aeg. Nädalavahetus sõpradega pubis, pikad hommikuuned tuleb ka sellel alal unustada.

Kui piisavalt kaua tegeleda ja õppida siis hiljem saab juba puhkust lubada ja nautida head elu,” arvas Suun.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.