5 asja, mida küsida endalt enne, kui lähed välismaale tööle või õppima

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Paljud eestlased suunduvad välismaale haridust omandama või töökogemust saama. Kui oled samuti sellise otsuse teinud, tasub veel enne minekut mõned küsimused endalt küsida, et võõras riigis mitte hätta jääda.

Kas sul on piisavalt raha säästetud?

Välismaale tööle või õppima minnes tasub enne mõelda oma hetke finantsolukorra peale. Kuigi palgad võivad küll olla kõrgemad (sõltuvalt riigist), võivad ka algsed sisseelamise kulud olla kõrgemad. Samuti on ka suur võimalus, et midagi läheb nihu sinu enda teadmatusest või tekib mõni muu ootamatu kulutus, millega sa polnud arvestanud.

Kas tead, kuidas toimib kohalik tervishoiusüsteem?

Meditsiinilise abi saamine Euroopas ei ole väga raske, kuid siiski tasub süveneda selle riigi tervishoiusüsteemi, kuhu plaanid minna. Kui aga plaanid tööle minna näiteks Ameerikasse, tasub endale aega varuda, et tutvuda põhjalikult sihtosariigi tervishoiuga.

Teatavasti on Ameerikas arstiabi meeletult kallis ning seetõttu tasub ka konsulteerida oma tulevase tööandjaga või õppimisasutusega. Näiteks üks kiirabi väljasõit võib maksta 3000 kuni 15 000 dollarit olenevalt osariigist – seega tasub eelnevalt uurida, kas ja kuidas oleks sul võimalik saada hea arstiabi kättesaadavus ilma meeletute kulutusteta.

Kas oled valmis paberimajanduseks?

Eestlastena ei kujuta me enam ette, et peame minema kuskile ametiasutusse selleks, et täita mõni vorm või paber. Enamikes riikides on bürokraatia palju suurem ning meenutab pigem Eesti 90ndaid. Selleks, et endale näiteks saada pangakaarti või muud pealtnäha väikest hüve, tuleb vahel läbida terve kadalipp. Seega tasub tutvuda eelnevalt, kuidas ajatakse asju sihtriigis ning kui palju aega kulub paberimajandusele.

Kas sul on sihtriigis mõni tuttav?

Välismaale kolides on üksilduse tunne kerge tulema, eriti kui kolid riiki, kus sa ei tea kedagi. Õnneks on sotsiaalmeedia seda leevendanud. Veebilehed nagu Meetup ja Internations aitavad sul kergesti leida inimesi, kellel on sinuga sarnased huvid ja taust. Samuti on hea teada mõnda tuttavat välisriigis, kuna ta saab sulle tutvustada kohalikku kultuuri ja kombeid, ilma et peaksid kõike ainult oma kogemuse läbi õppima.

Kas oled oma pangale teatanud, et lähed välismaale pikemaks ajaks?

Kui plaanid kasutada oma Eesti pangakaarti ka välismaal, tasub sellest teavitada oma panka. Vastasel juhul on suur tõenäosus, et pank sulgeb su kaardi ilma sind teavitamata, kuna tekib kahtlus, et pangakaart on varastatud. See võib omakorda kaasa tuua segadust ning seetõttu tasub eelnevalt ka panka teavitada välismaale kolimise plaanist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.