Proovi järgi! Pensionikalkulaatorid aitavad näha, kas sinu praegune pingutus tuleviku nimel on ikka piisav

Enamus inimesi enda pensionivajadusi päriselt läbi pole mõelnud, kuid kalkulaator aitaks pildi ette luua.Foto: Canva

Pensioniks ettevalmistumine ja kogumine on teatavasti oluline tegevus kõigi inimeste jaoks, kuid harvem kohtab kedagi, kelle eelarve ning rahavajadus vanaduspõlveks on päriselt läbi mõeldud. Penisonikeskuse lehel oleva penisonikalkulaatori abil on võimalik oma tulevikuplaan paika panna ning proovida erinevaid stsenaatiume erinevate andmetega.

Pensionipõlve igakuine rahavajadus erineb praegusest kuueelarvest eeldatavasti päris palju. Seda saab hästi illustreerida täna majanduses toimuvaga, kui hindade kasv on olnud jahmatav ning inflatsioon sööb. Seetõttu on mõistlik raha paigutada stabiilsete maksetega pikaajalisse investeerimisväljundisse, kus on stabiilne keskmine tootlus. Kas sellest aga piisaks, mida sa praegu juba kõrvale paned?

Pensionikalkulaatorist näeb, mida võiks oma pensioniportfellist oodata. Sisestada saab enda andmed esimese, teise ja kolmanda samba kohta ning kalkulaator arvutab seejärel prognoosi pensioniea igakuisest sissetuleku suurusest.

Allikas: Pensionikeskus

Tegemist on lihtsa ja ülevaatliku vahendiga, mille kasutamisega peaksid kõik hakkama saama. Lisaks on eesti.ee lehel võimalik sisse logides näha enda personaalseid andmeid, mille puhul on prognoos isegi veel kõige täpsem, kuid suure tõenäosusega ei näe sealt küll nii head tulemust, kui kalkulaator seda näitab.

Pensionikeskuses saab kasutada seda lihtsustatud teoreetilise mudelina, tulemused on esitatud tänases väärtuses. I samba pensioni suurus on arvutatud kehtiva aastahinde ja baasosaga, arvutamisel ei kasutata pensioniindeksi prognoose. Ka teise samba pensioni suuruse arvutamisel ei kasutata tootluse prognoose ja teise samba mineviku tootlus ei vasta iga inimese isiklikule tootlusele. Mudel ei ole siiski mõeldud täpse isikliku pensioni suuruse arvutamiseks, vaid hinnangulise ülevaate saamiseks.

On olemas ka välismaine tootlusega arvestav võimalus

Ameerika tuntud finantsnõustaja ja pere-eelarve treener Dave Ramsey on loonud samuti investeerimiskalkulaatori, mille abil saab arvutada pikaajalist investeerimist ning portfelli suurust koos eeldatava keskmise tootluse ning igakuiste panustega. See kalkulaator on mõeldud pigem kolmandasse sambasse- või iseinvesteerijale, kellel on igakuine kindel rahasumma minemas tuleviku tarbeks.

Sinna tuleb sisestada oma praegune vanus, eeldatav pensionile jäämise iga, juba kogutud tagavara, plaanitav igakuine panus investeerimiseks ja eeldatav keskmine tootlus. Toredaks abiliseks on peale andmete ja prognoosi kuvamist soovitused, mis aitaks lõppsummat suurendada.

Arvestama peab, et Ramsey kalkulaator arvestab USA dollarites, kuid õnneks dollari-euro kurss on enamvähem ligilähedale. Lisaks on seal tootluse kohta toodud näide S&P 500 indeksi keskmistest tootlustest, mis jäävad 10-12 protsendi vahele aastas, kuid pensionifondid Eestis sellist tootlust ei teeni. Teise samba fondide tootlus on kõige suurem olnud 15 aasta lõikes LHV pensionifond M-il, mille tootlus on olnud veidi alla 5 protsendi.

Kolmanda samba tootlustest on kõige edukamad olnud Swedbanki Aktiivne pensionifond, millele on tulnud 10 aastaga 6,95 protsenti lisa ning sellele järgneb LHV Täiendav pensionifond 5,92 protsendiga.

Kui nüüd andmetesse sisestada vanuseks 29, pensionieaks 68, kogutud rahasummaks 6000 ning igakuiseks panuseks 50 dollarit, siis 5 protsendilise kasvuga on 39 aastaga kogutud 114 000 dollarit. Siinkohal tuleb märkida, et kalkulaator arvestab igaaastast tootlust, mitte 39 aasta tootlust.

Allikas: Ramsey investment calculator

See summa tundub päris väike, mille eest veel ehk mõnikümmend aastat elada. Kui välja jätta iganädalased väljas söömised või igapäevased kohviostud, siis võiks lõppsummat lausa üle 300 000 dollari kasvatada. Selline vaade loob hea pildi väikeste kulutuste kumulatiivsest lõppväärtusest.

Allikas: Ramsey investment calculator

Nüüd saab näha, kas senine kogumine annaks tulevikuks turvalise jalgealuse ning vajadusel võib hakata välja arvutama oma igakuist eelarvevajadust, mille eest tulevikus sooviks igakuiselt elada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.