Swedbank: pensionireformi mõte on inimeste pensioniraha kasutuse järgi justkui veidi kaotsi läinud

Raha seisab kontodel või on muudmoodi kasutatud, kuid investeerimist on pigem kesiselt.Foto: Canva

Swedbanki andmed näitavad, et 46 protsenti sel aastal II sambast väljavõetud raha seisab siiani arvelduskontodel. 54 protsenti rahast kulus peaaegu võrdselt tarbimiseks, finantskohustuste tasumiseks ja investeerimiseks.

Tänavu maikuus maksti kolmandat korda II sambast lahkujatele välja neile seni II sambasse kogunenud raha. Väljamakseid tehti tänavu 13 600 Swedbanki kliendile kokku üle 86 miljoni euro väärtuses, millest 46 protsenti on klientidel endiselt pangakontol alles. Üle poole väljamakstud pensionirahast on aga üldjoontes suunatud enam-vähem võrdselt finantskohustuste tasumisse (18 protsenti), tarbimisse (19 protsenti) ning investeerimisse (21 protsenti). Seejuures on investeeringuks enamasti kas kinnisvaraost või raha hoiusele kandmine. Enamik väljamakseid on vahemikus 2000–9999 eurot.

Üle 15 protsendi kasutusse võetud pensionirahast kulus kaardimaksetele. Kõige sagedamini tehti oste toidukauplustes (18 protsenti), kodukaupade ja remonditarvete kauplustes (15 protsenti) ning muus kaubanduses (13 protsenti).

Reform pole justkui oma eesmärki täitnud

„Pensionireformi üks käivitavaid argumente oli see, et pensionikogujatel peaks olema suurem vabadus oma pensionivara omal käel investeerida. Suurem valikuvabadus on sageli positiivne olukord. Kuid väljamakstud pensionivara ülevaateid uurides on aga raske mitte tunda muret selle pärast, et tegelikkuses raha omal käel investeerimise võimalust oluliselt ei kasutata,” sõnas Swedbank Investeerimisfondide juht Age Petter. „Kindlasti ei saa andmeid vaadates öelda, et keegi isiklikult oleks teinud vale otsuse, seda saab üksnes otsustaja ise oma olusid teades hinnata. Kuid selge on seegi, et oluline osa Eesti inimeste säästudest läks taas tarbimisse.”

Ligi 14 protsneti väljavõetud pensionirahast kanti üle teisele eraisikule, kümnendik rahast suunati aga hoiusele. Võrreldes eelmiste pensioniraha väljamaksetega 2021. aasta septembris ja tänavu jaanuaris suunati maikuus rohkem raha hoiustele, laenude tagasimaksete osakaal on võrreldes esimese väljamaksete lainega mõnevõrra vähenenud. Samuti on II sambast saadud raha vähem sularahad välja võetud  – kui veel jaanuaris võeti sularahas välja üle 12 protsendi väljamakstud summast, siis mais oli see langenud alla 6 protsendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.