Tarbija

Mis asi on piletikindlustus ja kas sul on seda vaja?

Võtta või mitte - selles on küsimus.Foto: Canva

Hiljuti märkasin Piletilevist kontserdile piletit ostes, et lisaks piletile pakutakse mulle ka piletikindlustust. Selle hind oli umbes kümme protsenti pileti hinnast, mis tundus päris krõbe, aga arvestades sündmusi maailmas olin uudishimuslik, et mida see kindlustus siis kataks ja ehk oleks kindlustamine hea idee?

Oma olemuselt on ta nagu iga teine kindlustustoode ning kindlustusega hüvitatakse pileti maksumus, kui üritusel osalemine jääb ära kindlustuses märgitud tingimustel. Kindlustused on üldjoontes väga head tooted, kuid mõnikord on kindlustuse tingimused nii ranged, et pole selle hinda väärt. Reaalsuses, me ei oota ega ka taha juhtumeid, mis põhjustaksid meile kuidagimoodi kahju, aga õnnetus ei hüüa ju tulles kunagi.

Mis on Piletikindlustus?

Piletikindlustust saab enda kultuurielamuse või kontserdi piletile juurde lisada kõigile piletitele Eestis – Piletilevi, Lätis -Bilesuserviss ja Leedus – Bilietai internetikeskkondades. See kelle käes on pilet on ka kindlustatud ja ei sõltu pileti või kindlustuse eest maksjast. Piletikindlustust pakub Piletileviga koostöös If kindlustus.

Kuna piletid ei ole nimelised, siis hüvitamine toimubki kasutamata jäänud pileti ette näitamisel ja kindlustusjuhtumi tõendamisel. Seda peab tegema hiljemalt 30 päeva jooksul peale ürituse toimumist.

Mida piletikindlustus kindlustab?

Esialgu võiks eeldada, et maksad piletile kümme protsenti lisaks, et saagu mis saab või juhtub, oleks sulle kindlustatud piletiraha tagastus. Tegelikkuses on kindlustatavaid kindlustusjuhtumeid vaid nelja liiki.

  1. Haigestumine või alla 10-aastase lapse haigestumine
  2. Liiklusõnnetus, mis juhtus teel üritusele
  3. Pileti omaniku või tema pereliikme vigastus või või surm
  4. Kahju kodus, mis on tekkinud vähemalt 24 tunni jooksul enne üritust ja mille kahju on üle 2000 euro. Kahju, mida aktsepteeritakse on loetletud: tuli, plahvatus, torm, rahe, üleujutus, torustiku leke, vargus, röövimine või kolmandate isikute tegevus.

Veelenam on viimase punkti kohta tingimustes täpsemalt, et see kahju peab olema selline, mille puhul kodus viibimine on vältimatu. Lisaks kui kahju tekitas kolmas isik, siis antud juhul kolmandateks isikuteks ei loeta pereliikmeid ning eelduslikult ka koduloomi, kuigi seda otseselt seal kirjas ei ole.

Seega siit jääb üle järeldada, et kõik muu ei ole kindlustatud. Näiteks kui kontsert jääb ära või lükatakse edasi – ei ole kindlustatud. Samuti ei ole kindlustatud liiklusummikutesse jäämine või kui rakenduvad piirangud või keelud, mille puhul isik ei saa osaleda. Kui su koer jookseb kodust ära ja sa pead teda otsima – ei ole kindlustatud.

Kas on siis mõistlik?

Ma leian, et see toode ei ole oma hinda väärt. Eriti seetõttu, et selle hind ei ole ka konkreetne ja läbipaistev. Nimelt, kui ma uurisin enda jaoks, et kuidas siis see hind kujuneb, sain vastuseks, et lõpphind kuvatakse pileti ostul. Selgituseks lisati, et mida kallim on pilet, seda suurem on kindlustuse summa, kuid täpsemat metoodikat nad ei avalda.

No kahju küll. Mina ei ole nõus ostma ka toodet, mille puhul ma ei tea, kust need numbrid võetakse ja mille järgi hinda arvutatakse.

Kõige suurem loobumise põhjus on siiski kindlustuskaitse ulatus. Ma leian, et 100 euro pealt 10 eurot kindlustusele maksta juhuks, kui mu kodu põlema läheb, on liiga suur hind, mida maksta. Eriti arvestades, et ma peaks oskama hinnata kodus juhtunud õnnetuse kahju suurust ja seda kas mul on praegu vältimatu kodus viibida. Kindlustus peaks ennekõike tagama mulle kerguse ja turvatunde, mitte tekitama õnnetuse juhtumise puhul lisastressi.

Ma oleksin kindlasti nõus seda raha maksma juhul kui kaitse oleks suurem ja hõlmaks ka ummikutesse jäämist, pileti koju unustamist, ootamatud piirangud või midagi muud sarnast, mis loogiliselt võiks juhtuda ja minu õhtu ära rikkuda. Lõpuks on eesmärk ikkagi saada see kultuurielamus, mille eest ma piletiraha välja käisin, mitte kindlustusega pabereid ajada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.