Vaata mis muutub: 2025. aastast tõusevad vajaduspõhiselt puudetoetused ning paraneb abivahendite kättesaadavus

Vaata mis vajadus- ja puudetoetustes 2025. aastal muutubFoto: Shutterstock

Tulenevalt saabuvatest maksumuudatustest tõstetakse 2025. aastal vajaduspõhiselt sügava puudega tööealiste inimeste ning sügava puudega laste toetusi ning parandatakse abivahendite kättesaadavust 5,9 miljoni euro eest.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul peab maksumuudatuste kontekstis kindlasti arvestama erinevate maksutõusude mõjuga nendele inimestele, keda muutused majanduses enim puudutavad. “Puuetega inimeste seas elas 2021. aastal suhtelises vaesuseses 51,7 protsenti inimestest, kui samal ajal kogu rahvastikust oli see number 22,8 protsenti. Ilmajäetusega oli see number 2022. aastal koguni 17,5 protsenti, kui samas kogu rahvastikus on see näitaja 7 protsenti” lisas Riisalo. 

“Puudega inimeste elujärje parandamiseks oleme pidevas suhtluses olnud nüüd ja ka edaspidi puuetega inimeste esindusorganisatsioonidega, kellega praegugi pakutud meetmeid täpsustame. Soovin siinkohal tänada EPIKoda, nende avatuse ning valmiduse eest koostööks” lisas ta.

2025. aastaks planeeritud muutused:

  • Puudega inimeste üldise heaolu ning hakkamasaamise toetamiseks tõstab sotsiaalministeerium erinevaid vajaduspõhiseid toetusi kogumaksumusega 5,9 miljonit eurot. 
  • Ühe meetmega kahekordistakse sügava puudega tööealiste inimeste toetus ning lisatakse 30 eurot sügava puudega laste toetusele, tõstes eelnimetatud toetused vastavalt 100 ja 270 euroni kuus. Toetuste tõstmise mõju riigieelavele on ca 3,8 miljonit eurot aastas.
  • Abivahendite kättesaadavuse parandamiseks suunatakse 1,7 miljonit eurot abivahendite omaosaluse vähendamiseks nii laste kui täisealiste puhul. 
  • Tööealistel inimestel on võimalus taotleda soodustusega abivahendeid ilma puude või töövõime langust määramata, et teatud olukordades abivahenditeni kiiremini jõuda. Selle meetme kogumaksumus on ca 300 000 eurot aastas.
  • Riigieelarve strateegiaga on otsustatud ka järgneval neljal aastal suunata 6,2 miljonit eurot aastas erihoolekandeteenuse pakkumisele, 3 miljonit laste rehabilitatsiooni teenuse täiendavaks pakkumiseks ning 5 miljonit eurot harvikhaigustega laste ravi toetamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.