Tööelu

5 põhjust miks sa oma puhkust peaksid tõsiselt võtma

Puhkue edasilükkamine võib olla kahjulikum, kui sa arvad.Foto: Canva

Kes meist ei oleks oma puhkuse ajal töömeili vaadanud või töökõnedele vastanud? Kättesaadavus puhkuse ajal ei ole mitte ainult Eestis üsna tavaline, vaid ka mujal Euroopas, sest see paneb meid tundma vajalikuna ja tahetuna. Toome aga välja viis põhjust, miks sa kindlasti peaksid puhkust tõsiselt võtma ja kõik töömõtted selleks ajaks peast välja viskama.

Motivatsioon

Inimesed vajavad mõtteerksuse tekkimiseks iga veidi aja tagant keskkonnavahetust. Selline liikumine nii töö-vaba aja vahel kui ka erinevate asukohtade vahel stimuleerib aju. Töömõtetest ja kohustustest eemale liikumine võib aidata tekitada tööle naastes uusi ja lennukaid ideid ning tõstab motivatsiooni ja moraali taas üles.

Produktiivsus

Kõige hullem, mis puhkuste mitte kasutamisel tekib, on produktiivsuse langus. Iga päev rutiinselt sama asja tehes, muutuvad tegevused automaatseks ja igavaks. Uuringud on ka näidanud, et ilma puhkusteta langeb inimeste loomingulisus. Vastupidiselt arvamusele, et ilma puhkamata saab rohkem tehtud, on inimeste töörütm järjest aeglasem. Puhkamine ja enda välja lülitamine on oluline hea töökvaliteedi hoidmiseks.

Suhted

Need inimesed, kes puhkust ei võta on tavaliselt näiliselt päris suure koormuse all. Puhkuseplaanid lükatakse pidevalt edasi, sest “pole aega” või “praegu ei saa”. Sellise suhtumisega on mõistetav, kui tööl hakkab tasapisi kõik närvidele käima. Kolleegid, kes peaksid ka võrdselt panustama teevad hoopis pikki lõunaid ja lobisevad liiga palju, kui sina rügad ilma puhkuseta. Samamoodi juhtub kodus. Kodune elu, sõbrad ja hobid kannatavad, kuna väsimus võtab üle ja kogu energia on lõpuks suunatud vaid nendele ärkveloleku tundidele, mis veedetakse tööpostil olles.

Töö-eraelu tasakaal paigas

Tore kui inimese töö on osaliselt ka tema hobi. See aitab kolmandikku oma päevast veeta kõrgendatud loomingulises ja positiivses olekus. See aga ei tähenda, et me ülejäänud ärkvelolekuaja kolmandiku peaksime samuti seda sama hobi harrastama. Inimestel on vaja vaheldust, sotsiaalsust, vaimsust, arengut ja haridust, meelelahutust ja muidugi mõistlikul määral und. Puhkuse võtmine aitab seda meelde tuletada ja rohkem väärtustada.

Tervis

Tervise hoidmine on põhjus miks puhkused ja ka puhkepausid on seadusesse kirjutatud. Inimesed vajavad puhkust. Enamus töid hõlmavad endast pikalt püstiasendis, istudes, sundasendis või muul sellisel viisil töötamist. Samamoodi, nagu me peame oma kehaga olema liikumises ja puhkeasendis vajab ka meie vaimne tervis erinevaid tegevusi, et püsida heal tasemel. Mida rohkem saab meie aju vaheldust ja erinevaid stiimuleid, seda erksam püsib mõttetegevus ja üleüldine heaolu tunne.

Lisaks neile viiele väga lihtsale ja arusaadavale põhjusele on inimese heaolu ja silmasära oluline ettevõttele ja kolleegidele. Mida puhanum oled, seda rohkem jõuad teha ja kaasa mõelda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.