Tööandjate murekoht: uuringus selgus, et töötajad ei taha enam kontorisse naasta

Enamik töötajaid ei tihka enam kontoris töötadaFoto: Shuttertock

Kaugtöö on viimastel aastatel suuresti mõjutaud seniseid tööharjumusi ning muutnud viisi, kuidas ja kus tööd tehakse. Kuigi kontoritesse naasmine on taas võimalik, eelistab märkimisväärne osa töötajatest siiski töötada kodukontoris või vähemalt mõne päeva töönädalas seda teha.

Rahvusvaheline töökeskkonna nõustamisettevõte Unispace viis 17 riigis 9500 töötaja ja 6650 tööandja seas läbi uuringu, millest selgub et 51 protsenti inimestest ei soovi kontorisse igapäevaselt naasta ning ootavad kas neljapäevast töönädalat või vähemalt teistsugust kontorit.

Unispace’i uuringu järgi on 72 protsenti ettevõtetest teinud kontorisse naasmise ettekirjutuse ning 20 protsenti ootab seda mitteametlikult. Uuringu kohaselt on keskmine kontoris viibitud aeg 3,5 päeva nädalas, kuid töötajad ootavad, et see oleks 2,8 päeva. Vaid kolmandik töötajatest sooviks olla kontoris nädalas neli päeva või rohkem.

Üha enam töötajaid tahab kontoris viibida

Softrendi kodumööbli ja Intuit by Softrend kontorimööbli juhi Joonatan Vinkeli sõnul näitab uuring, et ettevõtete ja töötajate ootuste vahel on suured käärid. “Kui enne pandeemiat oli kontoris käimine niiöelda palga sees eeldus, siis nüüd oodatakse, et sel oleks konkreetsed eesmärgid ning et ettevõte loob omalt poolt tingimused nende täitmiseks,“ ütles Vinkel ja lisas, et töötajad ootavad nii teistsugust vormi kui sisu.

Unispace’i uuringust selgus, et 31 protsendi inimeste hinnangul on kontoris töötamise peamine kitsaskoht väiksem privaatsus ning 27 protsendi arvates madalam efektiivsus. “Samal ajal ei arva tööandjad ise, et küsimus on kontoris, vaid 40 protsenti neist pidas kõige suuremaks probleemiks töölesõitmiseks kuluvat aega,“ rääkis Vinkel.

Töötajate rahulolu hoidmine on tööandjale väljakutse

Vinkeli sõnul ei mõisteta teineteist ja uuringust selgub, et 74 protsendil tööandjatel on probleeme inimeste rahulolu hoidmisega. “Pea pooled ettevõtetest, kes kohustavad inimesi kontorisse naasma, kinnitasid suuremat tööjõu lahkumist ning kolmandik tunnistas probleeme tööjõu leidmisega,“ sõnas ta.

“Teine suur muutus nii Eestis kui rahvusvaheliselt on, et inimesed ei taha enam vanasse kontorisse tagasi minna. Kontor pole enam koht, kus lihtsalt käia, vaid sellest peaks tõusma reaalne tulu. Ettevõtted rakendavad selleks järjest enam agiilset ehk vastavalt vajadusele kohandatavat töökorraldust, mille puhul on töö eesmärk tulemus, mitte koht. Kontorikujunduses tähendab see elavat ja kohanduvat töökeskkonda, kus inimesed saavad ise vastavalt vajadusele töökeskkonna valida. Näiteks on ühe ruumi sees segamatuks tööks keskendumisalad ja koostöötsoonid, kus pidada ajurünnakuid,“ kirjeldas Vinkel.

“Samuti ootavad kodukontorist naasevad inimesed võrreldes varasemaga märksa rohkem privaatsust, vähem müra ning koduseid mugavusi. Selleks on väljatöötatud näiteks ruumijagajad ja mürasummutav ning kodusema joonega pehme kontorimööbel,“ lisas Vinkel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.