Alampalga tõus on viimase 10 aasta suurim

Tõus võib mõjutada nii vanemahüvitist kui ka lasteaiatasusid.Foto: Canva

Valitsus kehtestas tänasel istungil uuest aastast bruto tunnitasu alammääraks 3,86 eurot ja bruto kuutasu alammääraks täistööajaga töötamise korral 654 eurot, millega alampalga suurus jõuab 40% künnisele keskmisest palgast. 2021. aastal alammäärasid ei suurendatud.

„Alampalga tõus 70 euro võrra on viimase kümne aasta suurim ning oleme lähedal eesmärgile, et alampalk moodustaks vähemalt 40% keskmisest palgast. Toetan meie töötasu alammäära kujundamise traditsiooni, kus tööturu osapooled selle omavahel kokku lepivad. Alampalga järjepidev tõus on oluline, et parandada vähekindlustatute toimetulekut,“ sõnas tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Töötasu alammäära suurenemine toob kaasa hüvitiste suurenemise

Maksu- ja Tolliameti andmetel oli Eestis 2021. aasta esimesel kaheksal kuul 16 900 täisajaga töötajat, kes teenisid töötasu alammäära 584 eurot, moodustades sellega 3,4% kõigist töötasu saanud töötajatest. Vahemikus 585 kuni 653 eurot kuus sai palka keskmiselt 22 400 töötajat, mis moodustab 4,5% kõigist täistööajaga töötajatest.

Töötasu alammäära tõus toob kaasa töötasude ja palga tõusu era- ning avalikus sektoris. Samuti suurenevad töötasu alammääraga seotud hüvitiste summad, näiteks tõuseb vanemahüvitis ja lapsepuhkuse tasu.

Töötasu alammäära tõus võib ühtlasi kaasa tuua kohalike omavalitsuste makstavate toetuste, hüvitiste ning pakutavate teenuste tõusu. Muutuda võivad lasteaia kohatasud, kui kohalik omavalitsus on need sidunud töötasu alammääraga.

Oluline on märkida, et elatise maksmine struktrueeriti ümber ning enam miinimumpalgast ei sõltu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.