Swedbanki rahapesuraport kindlust juurde ei andnud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Swedbanki ametist lahkuv tegevjuht Birgitte BonnesenFoto: Anders Ahlgren / Scanpix

Alustan sellest, mille peatoimetaja kindlasti tahaks lõpulõiguks tõsta: ma ei arva, et Swedbank oleks ebaturvaline koht oma raha hoidmiseks, ma ei kavatse oma kontot seal sulgeda ega kutsu kedagi teist seda tegema.

Aga mulle ikkagi tundub, et nad seal Stockholmis ei saa päris hästi aru, et kui sinu vastu on esitatud süüdistused, mida peavad tõsiseks mitte ainult ajakirjanikud, vaid ka järelevalveasutused ja investorid, siis sa pead neisse tõsiselt suhtuma ja seda ka välja näitama. Minu hinnangul on nad sellega jälle feilinud.

Täna avaldatud panga enda poolt tellitud ja Forensic Risk Alliance’i poolt koostatud raportist selgus lühidalt kokku võttes, et kõik on hästi.

Mis siis teada saime?

  • Rootsi televisiooni uuriva saate poolt toodud 50 ettevõtet praeguseks hetkeks panga kliendid ei ole.
  • 50-st viimane kliendisuhe lõppes 2018. aasta juulis.
  • 50 ettevõtte seast viimane konto avamine oli 15. mail 2017, viimane tehing 31. mail 2017.
  • Panga juht Birgitte Bonnesen ütleb, et raport annab talle kindlustunde, et kõik on nii, nagu peab olema.
  • Pank kavatseb asutada rahapesu uurimise üksuse, et “tagada jätkuv keskendunud lähenemine, olukorras, kus kriminaalne tegevus ajas areneb.”
  • Panga nõukogu avaldab toetust Birgitte Bonneseni jätkamisele tegevjuhi kohal ja kinnitab, et “ta teeb väga head tööd.”
  • FRA jätkab analüüsi, kuid selle tulemused ei ole avalikustamiseks mõeldud.
Raport sisaldab palju kohti, kus reaalne info on kinni kaetud. Millegipärast nimetatakse seda konfidentsiaalseks, ehkki tehti täna avalikkusele kättesaadavaks.

Mis siis puudu jäi?

Hinnang sellele, kas pank on kunagi midagi valesti teinud. Igasugune info selle kohta, kui palju kahtlaseid tehinguid oli või kui palju raha läbi käis. Igasugune enesekriitika.

Tänaseid jutte kuulates jäi mulje, justkui räägitaks millestki, mis toimus üle-eelmisel sajandil ja siis oli ka tegelikult ju kõik hästi. Üldiselt on kõik business as usual, aga halloo – miks ma ei näe, et teil oleks reaalne huvi ära seletada, mismoodi need kahtlased miljardid siis liikusid? Või palun, kaevake need suurte paberipakkidega ajakirjanikud kohtusse, kui neil süüdistustel mingit alust ei ole.

Ja ma ei ole üksi

  • “See pole piisav.” – Rootsi finantsturgude minister Per Bolund (Dagens Industri)
  • “See ei anna meile selgemat pilti sellest, kui suur rahapesuprobleem oli, kes Swedbanki sees sellest teadis, millal nad teadsid ja mida nad teadsid. See raport keskendub ainult Rootsi televisiooni poolt esile toodud 50 kontole, samas kui oleks vaja analüüsida tuhandeid kontosid ja miljoneid tehinguid.” – Investor Bill Browder (Financial Times)
  • “Rootsi vanim pank tekitas investorites ja analüütikutes rohkem küsimusi, kui andis vastuseid, pärast seda, kui reedel avaldatud panga tellitud raport ei andnud vastuseid mitmele võtmeküsimusele rahapesusüüdistuse asjus.” (Bloomberg)
  • “See materjal ei lükka ümber meie süüdistusi” (SVT Uppdrads Grankskring)
  • “See, et nõukogu kinnitas jätkuvat usaldust [tegevjuht] Birgitte Bonneseni vastu, on kahetsusväärne ja ootamatu.” – Transparency International Rootsi juht Louise Brown (Svenska Dagbladet)
  • “Ma arvan, et tegelikult ei saanud keegi sellest raportist karvavõrdki targemaks.” – Frida Bratt, Nordnet panga analüütik (Bloomberg)

Panga aktsia on täna kella 15 seisuga kukkunud 1,23%.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.