Uudis

Automüüja Amserv: sõiduauto kaubikuks registreerimine ei too kliendile oodatud võitu

Amservi esindaja hinnangul on hübriidmootori kütusesääst kokkuvõttes suurem kui riigile makstud käibemaksu summa. Pildil 2019. aasta RAV4Foto: REUTERS/Benoit Tessier/Scanpix

Mitut automarki müüv Amserv saatis kommentaari Geeniuse eilsele loole sellest, miks maastureid kaubikutena arvele võetakse.

Amserv Auto AS juhatuse esimehe ja Toyota brändijuhi Margus Nõmmiku hinnangul on sel aastal kordades kasvanud maasturite registreerimine N1 kategoorias, ehk kaubikuna arvele võtmine, ainult väiksem osa maksumuudatuste ajendil käima läinud turumuutustest. Hoopis suuremas mahus käib tema sõnul peitusemäng maksuametiga sõiduautode registreerimisel.

Margus Nõmmiku sõnul on maasturite registreerimine N1 kategoorias oluliselt väiksema mahuga kui sõiduautode registreerimine N1 kategoorias, mida näiteks Amserv ja Toyota ei paku üldse. Amserv on tema sõnul oma ärikliente suunanud hoopis hübriidmootoriga sõidukeid soetama, mis tagab ka olulise kulude kokkuhoiu.

“Soovides saada sõiduautot käibemaksu ehk 20% võrra soodsamalt, registreeritakse ostja palvel mitmetes populaarsetes margiesindustes sõiduauto kaubikuna, kirjeldades seda kliendile soodsa lahendusena,” seletas Margus Nõmmik. Kuigi N1 ehk kaubikuna registreeritud maasturite arv on sel aastal küll tõusus, on Margus Nõmmiku sõnul tendents pikemas vaates siiski langev.

Nõmmiku sõnul Amserv sõiduautode segmendis kirjeldatud võimalust oma klientidele ei paku, sest tihti ei teadvusta ostja sellega kaasnevaid riske ja ootamatuid lisakulusid. “Ühelt poolt kindlasti maksuamet, kes varem või hiljem vasturääkivuse avastab, aga N1 kategooria sõiduauto peab igal aastal läbima tehnoülevaatuse, maksma paljudes Euroopa riikides veokimakse ning ei tohi ka seal liikuda kiiremini kui 90 km/h,” viitas Margus Nõmmik. “Iseäranis piinlik olukord tekib ka praamile sõites, kus N1 kategooria sõidukeid on suunatud veokite järjekorda,” kirjeldas Margus Nõmmik.

Võimalus käibemaksu võrra soodsamalt sõiduk saada on ka tavasõiduki ostjal, kui masinat kasutatakse tõesti vaid töösõitudeks. “Kui aga erasõite on plaanis arvestaval hulgal teha, siis kaubikuks registreerimisest ausam ja ka vähem koormavam lahendus on lihtsalt ökonoomsema sõiduki ostmine,” soovitas Nõmmik.

Loe ka Rahageeniuse eilset lugu: Eestlased registreerivad sadu luksusmaastureid kaubikuteks, kas nad on lollid või loodavad nii maksudest pääseda?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.