Booking.com sai Ungari ametilt tarbijate eksitamise eest hiigeltrahvi, Eestis pole sarnast otsust oodata

Booking.com.Shutterstock

Ungari konkurentsiamet teatas aprilli lõpus, et trahvib tuntud reisiportaali Booking.com seitsme miljoni euro suuruse trahviga, sest veebileht eksitab tarbijaid reklaamide ja tühistamistingimustega.

Amet märkis, et Booking kasutab majutusasutuste reklaamimisel liialt agressiivseid võtteid. Tihtipeale märgitakse veebilehel, et konkreetsel majutusasutusel on vaid paar tuba saadaval või reklaamitakse arvu, kui palju inimesi samu hotelle parasjagu vaatab.

Booking.com-i esindaja ütles Reutersile, et firma on ameti otsuses pettunud. “Meie kuvame asju oma saidil nii, et see aitaks tarbijat,” sõnas ta.

Eestis vaid paar kaebust kuus

Eesti konkurentsiametist öeldi Rahageeniusele, et sellist liiki küsimustega amet ei tegele, sest see ei ole otseselt konkurentsiõiguse teema. Eri riikide konkurentsiametite pädevus on mõnevõrra erinev ning mõnedes tegeletakse ka näiteks reklaami, tarbijakaitse jms küsimustega.

EL tarbija nõustamiskeskuse juhataja Kristina Tammaru ütles, et Booking.com-iga on neil kokkupuude eelkõige tarbija kaebuste raames.

“Laekuvate kaebuste arv ei ole suur, arvestades kui ulatuslikult Eesti tarbijad selle portaali teenuseid kasutavad. Ühes kuus tuleb ligikaudu 1-2 sekkumist ja lahendamist vajavat tarbijakaebust,” sõnas ta.

Tammaru sõnul on enamasti tarbijapöördumiste sisu seotud sellega, et tarbijad soovivad tühistada non-refundable ehk tühistamisvõimaluseta broneeringuid. Kaebusi laekub ka selle kohta, et majutusteenus ei vastanud lepingule, näiteks olid majutustingimused halvad.

“Viimasel juhul on reeglina tegemist majutusasutuse, mitte Booking.com vastu suunatud kaebusega. Booking.com on kaebuste lahendamisel siiani olnud koostöövalmis,” ütles Tammaru.

Küll aga märkis Tammaru, et Euroopa Komisjon on teinud Booking.com-ile omapoolsed ettepanekud, mis nende veebilehel muuta tuleks. Samuti on Booking lubanud need muudatused hiljemalt 16. juuniks ellu viia.

Näiteks on Booking.com lubanud, et lõpetab “ajaliselt piiratud” pakkumiste ning otsingutulemuste manipuleerimisega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.