Briti rõivamüüjad suures hädas: majandusraskustes sipleb mitu eestlastele tuntud riidepoodide ketti

Sports Direct sai kaela suure maksunõude.Empics/Scanpix

Veebipõhine riidekaubamaja Asos teatas augusti lõpus, et küsib oma tarnijatelt 3% soodustust, mis peaks aitama firma jälle õigele rajale suunata. See aasta on tuntud rõivamüüjale olnud üllatavalt kehv, kirjutab The Guardian.

Asos on kasumlikkusega hädas olnud juba jõuludest saati. Kui eelmisel aastal loodeti teenida kasumit 102 miljonit naela, siis praeguseks ennustab firma aasta lõpu kasuminumbriks vaid 30 miljonit.

Numbrid ei pruugi tunduda küll katastroofilised, kuid Asos on halbade uudiste tõttu kaotanud aktsionäride usalduse ja seetõttu on firma turuväärtusest kadunud praeguseks ligi 60%. Asose juhtkonna sõnul on probleemid ajutised ja mured seisneva eelkõige Ameerika ja Saksamaa keskladudes, kus olid probleemid nõudlusele järele tulemisega ja IT-süsteemidega.

Eksperdid pole nii positiivselt meelestatud. Börsimaakleri Liberum analüütiku Wayne Browni sõnul on firma käive kahekordistunud, aga kasum liigub vastupidises suunas. “Tekib küsimus, et kuhu kaob 1,5 miljardi naela võrra suurenenud käive, kui kasum on 20 miljonit väiksem kui 2015. aastal,” ütles ta.

Debenhams ja Sports Direct kitkuvad kana

Asos pole aga ainuke, kes raskustes vaevleb. Eriti kehvasti on tänavune aasta möödunud Briti rõivakaupmehele Debenhams, mis teatas, et sulgeb Inglismaal 50 poodi.

Vahepeal olid asjalood nii halvad, et Debenhams võtsid üle võlausaldajad. Aktsiad jooksid nulli ja investorid kaotasid kogu investeeritud raha.

Debenhams suutis küll läbi rendilepingute hinna muutmise pankrotti vältida, kuid sellega asi ei piirdu. The Guardian kirjutab, et mõned Debenhamsi üüripindade omanikud pole hinna muutmisega nõus ja pöörduvad selle tõttu kohtusse. Kohtulahingut plaanib finantseerida Sports Directi boss Mike Ashley, kellel on huvi oma konkurendi odavalt üle osta. Kui Ashley plaan läbi läheb, võib Debenhams uuesti saneerimisele minna.

Ashleyl on Debenhamsiga kana kitkuda, kuna mees omas suurt osa Debenhamsi aktsiatest. Sports Direct proovis ka Debenhamsi üle osta, kuid viimane keeldus.

Ka Sports Directil endal ei lähe just kõige paremini. Firma aktsiad kukkusid suve lõpus 5-aasta madalaimale tasemele, kui firma viivitas majandusaasta tulemuste avaldamisega. Kui need lõpuks välja tulid, siis selgus, et Belgia maksuamet oli ettevõttele esitanud 674 miljoni eurose maksunõude.

Debenhams tegutseb frantsiisilepinguga Rocca al Mare keskuses ja pood tuleb sügisel ka T1 keskusesse. Sports Directi poed on Eestis Tallinnas Ülemiste ja Nautica kaubanduskeskustes ning Tartus Lõunakeskuses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.