Eesti inimesed pumpasid aasta lõpus kolmandasse sambasse ajalooliselt suuri summasid

Kolmas sammas aitab tulevikus saada pensioni, mis on lähemal praegusele palgale.Foto: Shutterstock

Sellest aastast muutusid kolmanda samba tingimused varasemast kehvemaks. Juba varem on teada, et paljud lapsevanemad ruttasid lastele kontosid looma, ent tuleb välja, et aasta viimase kolme kuuga maksti sisse ka palju pensioniraha.

Netosissemaksed – ehk sissemaksete summa, millest on lahutatud väljamaksed – olid eelmise aasta neljandas kvartalis kokku 26 miljonit eurot. Seda on enam kui kaks korda rohkem aasta varasemast ning neli korda rohkem kolmandas kvartalis investeeritust, selgub Eesti panga statistikast.

Kolmanda sambaga kuni eelmise aasta lõpuni ühinenutele on pensioniiga 55 aastat. Nüüd, alates 2021. aastast liitunutele on selleks aga eelpensioniiga – praegu umbes 65 aastat, tulevikus võib-olla veelgi enam.

Tingimuste karmimaks muutumine pani muuhulgas hoogsalt kolmanda samba kontosid avama lapsevanemad, kes tahtsid oma järeltulijad ära siduda vanade, soodsamate tingimustega.

Tundub aga, et lisaks sellele investeeriti kas siis laste või enda kontole ka tavapärasest suuremaid summasid.

Kolmas sammas annab maksusoodustuse

Üks põhjuseid, miks kolmas sammas hea valik, on korralik maksusoodustus. Nimelt saad kolmandasse sambasse tehtud sissemaksete arvelt tulumaksusoodustust ehk 20 protsenti tagasi. See toimub tuludeklaratsiooni esitamise ajal, kus saad maksed mahaarvamiste hulka arvata.

Enamasti on maksuametil juba teada, kui palju sa kolmandasse sambasse maksid ehk eeltäidetud deklaratsioonil on need lahtrid täidetud ning midagi väga tegema ei pea.

Päris piiramatult muidugi maha arvestada ei saa — maksusoodustus kehtib maksetele, mis ei ületa 15 protsenti su brutopalgast, ülempiir on 6000 euro jagu sissemakseid aastas. Muidugi võid maksta ka rohkem, aga siis maksusoodustust ei saa.

See tähendab, et kui maksad sisse maksimumi ehk 6000 eurot, saad maksutagastusega 1200 eurot. Sellest võib mõelda justkui garanteeritud tootlusest, mis on vägagi korralik — isegi kui vahepeal peaks tekkima näiteks majanduskriis, mis su fondi paigutatud rahale põntsu annab, tuleb riiklik soodustus ikka selle pealt, mis sa sisse panid, mitte raha väärtuse pealt.

Kolmas sammas aitab normaalset pensioni saada

Paratamatu reaalsus on aga ka, et tavaline pension sulle senist palka ei taga. Eelmisel aastal avaldas riik suure pensionikalkulaatori, kus saad järele vaadata, kui palju umbes tulevikus pensionit saama hakkad.

Geeniuse toimetuse poole on pöördunud mitu ärevat lugejat, kes on avastanud, et esimese samba ehk tavalise pensioni ja teise samba peale kokku saavad nad pensionipõlves märksa vähem raha kui praegu palka.

Näiteks üks varastes kolmekümnendates idufirma töötaja, kes kogub raha vaid teise sambasse, avastas selle kalkulaatori abil, et tulevikus saab ta umbes 40 protsenti praegusest palgast.

See on üsna tavaline näitaja, kuna lõppude lõpuks ei kogune teise sambasse ulmeliselt palju raha — sinna suunatakse ju tavaolukorras (aga mitte praegu, koroonaajal) riigi poolt 4 protsenti sinu pealt makstavast sotsiaalmaksust, millele lisandub su enda poolt 2 protsenti brutopalgast.

Kolmas sammas annab sulle võimaluse saada kindlamat ja suuremat pensioni — kui suure täpselt, on sissemaksete kaudu su enda valida.

Võid ise kalkulaatoril järele proovida, kui palju rohkem saad pensioni siis, kui iga kuu kolmandasse sambasse raha juurde maksad. Vahe võib olla päris märkimisväärne.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.