Eesti inimesed saavad ka tulevikus soodsalt laenu võtta. Intressid tõusevad alles hulga aja pärast

Eesti Panga president Madis Müller.Foto: Scanpix / Tairo Lutter / Postimees

Eesti Panga president Madis Müller nentis, et Eesti inimesed ja ettevõtted saavad ka lähitulevikus soodsalt laenu võtta. Võidavad nii laenuvõtjad kui ka majandus.

Müller analüüsis keskpanga blogis eile toimunud Euroopa Keskpanga nõukogu istungit, kus otsustati, et keskpanga intressimäärad jäävad rekordmadalale tasemele, raha trükitakse juurde, et majandust toetada ning pankadele antakse soodsaid laene, et need omakorda need majandusse edasi laenaks.

Müller, kes Eesti Panga presidendina ka ise keskpanga nõukokku kuulub, nentis, et vilja on kandnud Euroopa Keskpanga pingutused hoida laenutingimused soodsad ja seeläbi toetada majanduse kriisist taastumist.

“Laenude intressimäärad on väga madalad nii inimestele, ettevõtetele kui ka valitsustele. Eriti soodus on võlakirjaturult raha laenamine valitsustele ja ettevõtetele,” nentis ta.

Keskpank pumpab raha

Nii otsustati Euroopa Keskpanga nõukogus eile jätkata juba detsembris kokku lepitud poliitikasammudega. See tähendab intressimäärade rekordmadalal tasemel hoidmist, täiendava raha suunamist majandusse võlakirjaostuprogrammide abil ning ettevõtetele soodsate laenutingimuste tagamist pankadele omakorda väga soodsate laenude pakkumise kaudu.

Mida tähendab see aga Eesti majandusele, ettevõtetele ja inimestele? “Eesti majandus astub üldiselt teiste Euroopa riikide, meie peamiste kaubanduspartneritega, üsna ühte sammu,” nentis Müller.

Koroonakriisist on Eesti küll võrreldes enamike teiste Euroopa riikidega väiksemata haavadega väljumas, kuid üldine väljavaade on sarnane eelpool kirjeldatuga. See tähendab, et lühemas ettevaates on viiruse jätkuva leviku ja piiratud majandustegevuse tõttu olukord keeruline, tõdes ta.

Samas on suur osa ettevõtteid suutnud keeruliste oludega kohaneda. “Loodetavasti ei ole piirangute leevenemine enam mägede taga ning majandus on kokkuvõttes eelmise aasta langusest taastumise raja alguses,” oli Müller optimistlik.

Laenutingimused on läinud isegi leebemaks, intressitõusu lähiaastatel oodata pole

Erisusena saab esile tuua, et kui euroalal keskmisena pankade laenutingimused möödunud aasta viimases kvartalis pigem karmistusid, siis Eestis on suund vastupidine. Suuremate pankade sõnul on laenutingimused nii ettevõtetele kui ka eluasemelaenu küsivatele inimestele viimasel ajal pisut leevenenud.

Selle põhjuseks on Eesti Panga presidendi sõnul nii hoiuste kui ka laenuraha väga soodsatel tingimustel kättesaadavus ka pankadele endile – sealhulgas keskpanga kaudu -, kuid ka suurem konkurentsisurve.

Keskpanga otsuste mõju jõuab Eesti inimeste ja ettevõteteni erinevaid kanaleid pidi. Vahetult võidavad soodsatest intressimääradest kõik laenuvõtjad, nentis Müller.

Lisaks toetab Eesti majandust kaudselt ka meie ettevõtjate eksporditavate kaupade ja teenuste sihtturgude elavnemine, mida keskpanga otsused soodustavad.

Turuootuste kohaselt jäävad madalad intressimäärad püsima veel lähemaks paariks aastaks, sest täna lähiaastateks kõrget inflatsiooni ei prognoosita, ütles Eesti Panga president. See tähendab, et niipea intressitõusu oodata ei ole.

“Loomulikult tasub eriti pikaajalist laenu võttes siiski silmas pidada võimalust, et kaugemas tulevikus võivad intressimäärad taas ulatuda tänasest tasemest oluliselt kõrgemaks,” hoiatas Müller samas.

Loe Madis Mülleri täispikka arvamust keskpanga blogist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.