Uudis

Eesti kodulaenude intressimäärad tõusevad aasta-aastalt aina kõrgemaks

Võib välja tulla, et lahutuse käigus ühele abikaasale jäänud kinnisvara ei kuulugi tegelikult talle. Pilt on illustratiivne.Foto: Scanpix

Eluasemelaenude keskmine intressimäär oli juunis 2,6 protsenti ning ettevõttelaenude intressimäär 2,9 protsenti, mis võib viidata konkurentsi vähenemisele mõnes laenuturu segmendis, teatas Eesti Panga ökonomist Raido Kraavik.

Eluasemelaenude keskmine intressimäär oli juunis 2,6 protsenti ehk pikaajalisest keskmisest endiselt pisut kõrgem. Veel kaks aastat tagasi oli keskmine intressimäär 2,4 protsenti ja eelmisel aastal 2,5 protsenti.

Ettevõttelaenude intressimäärad on kasvanud veelgi kiiremini, ulatudes juunis keskmiselt 2,9 protsendini, mis võib muu hulgas viidata konkurentsi vähenemisele mõnes laenuturu segmendis. Siiski on laenamine endiselt küllaltki soodne, märkis Kraavik.

Teisipäeval avaldatud pangandusstatistika kohaselt püsis laenunõudlus juunis üldiselt tavapärasel tasemel. Ettevõtted on aga taas hakanud rohkem sõiduautosid liisima. Viimase aasta jooksul on neid liisitud kokku 16 protsenti suuremas väärtuses kui aasta varem.

Majapidamiste laenunõudlus püsis juunis küllaltki suur. Laenujääk kasvas aastaga 7,5 protsenti ja ulatus 9,7 miljardi euroni.

Eluasemelaene ja eraisikute autoliisinguid on viimastel kuudel väljastatud aastatagusega võrreldes sarnases mahus. Muid tarbimislaene on väljastatud kümnendiku võrra rohkem kui aasta varem. Laenunõudlust soodustab kiire palgakasv ja väike tööpuudus, mis suurendab majapidamiste kindlustunnet.

Majapidamiste hoiused kasvavad jätkuvalt väga kiiresti – viimase aastaga on hoiuste maht kasvanud ligi kümnendiku võrra, kokku 7,9 miljardi euroni. Ettevõtetel oli hoiuseid kokku 6,6 miljardit ehk sama palju kui aasta eest. Kokku on pankades hoiuseid 5 protsenti enam kui aasta varem.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.