Uudis

Eesti osaleb juba mitmes koroonavaktsiini ostulepingus, aga palju see meile maksma läheb?

Eesti osaleb juba mitmes lepingus koroonavaktsiini ostuks.Foto: Shutterstock

Valitsus andis eile teada, et Eesti liitub juba teise koroonavaktsiini eelostulepinguga, mida ühiselt koordineerib Euroopa Komisjon. Uurisime järgi, palju see meile maksma läheb ja mis juhtub siis, kui firmad päriselt vaktsiinini siiski ei jõua.

Mõni aeg tagasi teatas Eesti, et osaleb ravimihiiuga AstraZeneca sõlmitud ravimite eelostulepingus. Eile ühinesime aga firmaga Janssen sõlmitud lepinguga, mille järgi taotleme vaktsiini 300 000 inimesele.

Pole aga lõplikult kindel, kas need firmad ka reaalselt vaktsiinini jõuavad ja millal – ravimite arendamine pole kindel asi, vaid läbi tuleb teha põhjalik arendus ja ka testimine. Võib välja tulla, et ravim ei tööta või ei sobi muul põhjusel. Ksutada saab ainult sellist ravimit, mis on saanud Euroopa Liidus müügiloa.

“Riskide maandamiseks on meil mõistlik ühineda mitme erineva vaktsiinitootja eelostulepinguga, et ohutud ja efektiivsed vaktsiinid jõuaksid Eesti elanikeni võimalikult kiiresti,” ütles sotsiaalminister Tanel Kiik.

Kui palju see meile maksma läheb?

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Heli Laarmann selgitas, et maksetingimused võivad eri tootjatega sõlmitud lepingutes erineda, kuid üldjuhul tekkib Eestile reaalne maksekohustus alles pärast seda, kui vaktsiin on saanud Euroopa Liidu müügiloa ja see on Eestisse ka kohale toodud

Esialgu makstakse tootjatele ettemakse Euroopa Liidu eelarvest selleks ette nähtud vahenditest. Vaktsiinitootjatele on ettemakseteks 2,15 eralldatudmiljardit eurot.

Sellele lisandub 750 miljonit eurot, mida liikmesriigid täiendavalt otsustasid solidaarselt erakorralise toetuse instrumenti eelostulepingute finantseerimiseks sisse maksta. “Eesti panus selles oli 1,5 miljonit eurot,” rääkis Laarmann.

Ettemakstavaid summasid käsitatakse liikmesriikide ostu korral ettemaksena, mille võrra väheneb summa, mida liikmesriigid peavad vaktsiini ostmisel tasuma.

Eesti maksab vaktsiinide eest alles siis, kui need Eestisse tarnitakse. Euroopa Liidu eelarvest tehtavad ettemaksed võivad olla teatud tingimustel tagastatavad, kui selgub, et arendatav vaktsiin siiski ei osutu edukaks või ei jõua müügiloani ette nähtud tähtajaks.

Kui palju aga vaktsiini eest reaalselt välja käia tuleb? “Iga lepingu puhul Euroopa Liidu eelarvest tehtava ettemakse täpset suurust ja vaktsiini hinda ei ole võimalik praegu avaldada, kuna läbirääkimised osa tootjatega on alles käimas,” nentis Laarmann.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.