Uudis

Eesti saab pankadele peagi teha hiigeltrahve, rikkujad peavad maksma miljoneid

Pankade trahvid lähevad edaspidi mõjusamaks.Postimees/Scanpix

Valitsus andis oma toe rahandusministeeriumis valminud eelnõu, mis kehtestaks finantssektoris senisest oluliselt kõrgemalt trahvimäärad.

“Eesti ei ole koht rahapesuks. Selle valitsuse kindla seisukoha sisustamiseks on oluline anda kõigile turuosalistele selge signaal – rahapesu tõkestamise reeglite rikkumisele võivad Eestis järgneda mõjusad karistused,” ütles rahandusminister Martin Helme.

Nüüd läheb eelnõu riigikogu ette. Helme prognoosis, et valitsuskoalitsioon tajub teema olulisust ning riigikogu peaks oma heakskiidu andma juba lähikuudel.

Trahvid mitu miljonit

Eelnõuga võetakse Eesti õigusesse üle finantssektorit puudutavad Euroopa Liidu õigusest tulenevad karistused. Nii saaks määrata senisest tunduvalt suuremaid rahatrahve väärteomenetluses ning väärtegude aegumistähtaeg pikeneks kolmele aastale.

Muudatuse kohaselt võib näiteks juhul, kui pank jätab finantsinspektsioonile teabe esitamata või esitab vale või puudliku info, pangale määrata karistuseks rahatrahvi summas kuni 5 miljonit eurot.

Alternatiivselt on võimalik rahatrahvi määramise aluseks võtta ka panga käive või rikkumise tulemusel teenitud kasu või tekitatud kahju. Kehtiva seaduse alusel oleks rahatrahviks kuni 32 000 eurot.

Üksikutel juhtudel näeb EL-i õigus ette aga ka sellest veelgi kõrgemaid karistusi. Näiteks näeb eelnõu ette emitendile, kes rikub teabe esitamise kohustust, mis on seotud hääleõiguse või kapitali suuruse muudatustega, kuni 10 miljoni suuruse rahatrahvi.

EL-i määruse, mis käsitleb väärtpaberiarvelduse parandamist Euroopa Liidus ja väärtpaberite keskdepositooriume, nõuete rikkumise eest nähakse ette isegi kuni 20 miljoni suurune rahatrahv. Kiirlaenuandjate ja –vahendajate väärtegude puhul tõstetakse rahatrahvimäära kuni 400 000 euroni.

Tarbijakaitseseaduses ja reklaamiseaduses sätestatud nõuete rikkumise eest on üldjuhul finantsasutustele ette nähtud rahatrahv kuni 400 000 eurot.

Rahandusministeerium esitas eelnõu riigikogule menetlemiseks ka eelmisel aastal, kuid see langes kevadel enne uut riigikogu koosseisu menetlusest välja.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.