Uudis

Eesti tarkvarafirma juht: Palka võiks inimestele maksta mitte korra kuus, vaid reaalajas

Helmese juht Jaan Pillesaar.Foto: Scanpix

Eestis on laialt levinud komme, et palka makstakse töötajatele korras kuus. Eesti tarkvaraarendusfirma Helmese juhi Jaan Pillesaare sõnul on tegu ajaloolise põhimõttega, millel pole täna enam ühtegi põhjendust.

“Tänase tehnoloogiaga ei ole mingi probleem maksta palka, pensionit või mistahes toetust inimestele reaalajas, põhimõtteliselt iga tund või minut,” ütleb Pillesaar.

“Meil oli Helmeses ka ühel hetkel idee, et püüaks 21. sajandisse jõudmist kiirendada ja hakkaks iga päev palgakandeid tegema,” ütles ta. Selgus aga, et nii lihtsalt see ei käi, sest kuigi kehtivate Eesti seaduste järgi oleks see nagu võimalik.

“Kuna riik ja maksusüsteem elavad endiselt 20. sajandis, siis ei saa seda seadusi muutmata väga lihtsalt teha. Kodanikele tõenäoliselt meeldiks, kui palk laekub reaalajas, seega miks mitte seda neile pakkuda,” pakub ta välja.

Pillesaare sõnul on nad Teenusmajanduse Koja poolt Riigireformi ühe nurgakivina soovitanud, et tänase keeruka, mitut ministeeriumit ja hulka ametkondasid hõlmava sotsiaalhoolekandesüsteemi võiks usaldada tarkvaralistele algoritmidele.

“Tehnoloogia abil saaks makse koguda ja pensione üle kanda reaalajas, iga päev või tund, vastavalt pensionäride ja teiste abivajajate tegelikule vajadusele ja ühiskondlikule ümberjagamiskokkuleppele,” räägib Pillesaar.

Selliste reaalajaliste mikroarvelduste tegemiseks ei ole vaja mitut ministeeriumi ja suuri ametkondi. Piisab tarkvarast ja väikesest meeskonnast süsteemide ülalhoiu tagamiseks.

Tema sõnul oli ajalooliselt  palga arvutamise ja maksmise protseduur kulukas, seda ei kannatanud liiga sagedasti teha. Näiteks toob ta olukorra enda elust: “Mina oma esimese palga õpilasmalevas sain nii, et võtsin järjekorda ja kassapreili luges allkirja vastu rahatähed peo peale. Eelnevalt oli keegi arvelaua peal töötunnid ja tunnihinnad kokku löönud.”

“Täna ei ole ühtegi põhjust enam seda ajaloolist taaka kaasas vedada,” ütleb ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.