Uudis

Gaasiarvete võrgutasud jäävad täiesti riigi maksta

Gaasiarved lähevad selle meetme võrra kuni 7 protsenti väiksemaks.Foto: Canva

Valitsus otsustas teisipäevasel kabinetinõupidamisel tõusvate energiaarvete mõju leevendamiseks võtta gaasi võrgutasude maksmine ajutiselt riigi kanda. Riigieelarvest kulub selleks hinnanguliselt 25 miljonit eurot. Tarbijatele kompenseeritakse gaasi võrguteenuse tasust 100 protsenti koos selle eest tasutava käibemaksuga.

“Jõudsime valitsuses kokkuleppele gaasi võrguteenuse tasude kaotamiseks, et toetada praeguses keerulises olukorras ühelt poolt meie ettevõtete konkurentsivõimet ning et energiahindade tõus ei kajastuks tarbijate jaoks toodetes ja teenustes liialt valusalt. Samal ajal anname sellega täiendavat abi ka oma majapidamises gaasi kasutavatele kodutarbijatele,” rääkis majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Valitsuse soov on, et soodustus jõuaks juba jaanuaris saabuvatele arvetele detsembrikuu tarbimise eest ning toetusmeede kehtib kuni märtsikuu lõpuni. Kompenseerimine  korraldatakse samamoodi nagu juba toimiva elektri võrgutasu alandamise puhul.

Energiahindade tõusu mõjude leevendamiseks on praeguseks valitsuse otsusel alandatud elektri võrgutasud, töötatud välja toetus madalama sissetulekuga leibkondadele elektri-, gaasi- ja küttearvete tasumiseks, samuti otsustati ära jätta tulevasse aastasse planeeritud energiakandjate aktsiisitõus.

“Soodustuse saamiseks ei pea tarbijad eraldi ise midagi ette võtma, juba detsembri gaasitarbimise eest laekuvatel arvetel katab võrguteenuse lõpptarbija eest riik ning tarbijatele laekuv arve on selle võrra väiksem,” selgitas Aas. Erinevatele tarbijatele on meetme mõjud erinevad, kuid enamikul juhtudel väheneb gaasiarve uue meetme toel kuni 7 protsenti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.