Uudis

Sotsiaaldemokraat: Aktsiisilangetus võib põhjustada aastas ligi 150 inimese täiendava surma

1. juulist plaanitakse alkoholiaktsiisi langetada 25% võrra.Foto: Scanpix

Sotsiaaldemokraat Helmen Kütt ütles teisipeäval riigikogus esinedes, et alkoholiaktsiisi langetamine ohustab otseselt rahva tervist ja toob suure tõenäosusega kaasa viinasurmade ning haigekassa kulude kasvu.

Arstide Liidu avaldusele tuginenud Küti sõnul võib 25-protsendiline aktsiisilangetus põhjustada aastas ligi 150 inimese täiendava surma.

Kütt tõi esmalt välja, et aktsiisimuudatusi kiirkorras läbi suruv koalitsioon rikub pea kõiges seaduseelnõude menetlemise head tava, teatas pressiesindaja BNS-ile.

“Mõjud rahva tervisele ja tervishoiusüsteemile on jäetud täiesti käsitlemata. Rahanduskomisjoni esimees ei vaevunud sotsiaalkomisjonilt isegi arvamust küsima, rääkimata võimalikust ühisistungist. Rahanduskomisjoni kutsutud 14 organisatsioonist rääkis ainsana vaid arstide liit murest ja ohtudest, mida alkoholiaktsiisi alandamine kaasa toob,“ märkis Kütt.

Sotsiaalkomisjoni aseesimehe sõnul on arstide kõrval eelnõu vastu ka 22 noorteorganisatsiooni, kes tegid hiljuti ühispöördumise. „Paraku on arstide ja noorteühenduste hääl nõrk ja ka raha on neil vähe, et oma sõnumit laiemalt levitada. Seega pean oma kohuseks tuua nende pöördumistes toodu riigikogu suurde saali,“ lisas Kütt.

“Eelmisel aastal vähenes absoluutalkoholi tarbimine 2017. aastaga võrreldes kaks protsenti, mis on viimase kümne aasta madalam tase. Ka oli langustrendis alkoholisurmade arv. See näitab, et senine alkoholipoliitika on liikunud õiges suunas ja aktsiisi vähendamine töötab vastu tehtud jõupingutustele,” rääkis Kütt.

“Alkoholi odavamaks muutmine ja selle tarbimise soodustamine suurendavad alkoholist tingitud tervisekahju ning toovad kaasa surmade ning tervishoiukulude kasvu. Konjunktuuriinstituudi andmetel sureb alkoholi tõttu Eestis aastas üle 1000 inimese. Alkoholist põhjustatud rahaline koormus haigekassale on umbes 50 miljonit eurot aastas.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.