Uudis

ID-kaart ja pass lähevad kallimaks, kui tellid posti või e-posti teel

Eesti ID-kaart.Foto: PPA

Eestis saab isikuid tõendavaid dokumente tellida ka tavaposti või e-posti teel. Peagi läheb see aga kallimaks.

Nimelt plaanib majandusministeerium seadusemuudatust, mis tõstaks kõikide tavaposti ja e-posti teel esitatavate ID-kaartide ja passide riigilõivu 5 euro võrra võrreldes riigilõivuga, mis võetakse sama toimingu tegemise eest teeninduses kohapeal.

Kui kõrvale panna riigilõiv, mida tuleb tasuda veebis olevas iseteeninduskeskkonnas dokumentide tellimisel, on vahe veelgi suurem – 10 eurot.

Kui eelnõu seaduseks saab, siis maksaks ID-kaardi taotluse läbi vaatamine e-posti ja posti teel edaspidi 30 eurot. Näiteks biomeetrilise passi puhul tuleb aga välja käia koguni 45 eurot.

Kõigile muudatus siiski ei kehti – liikumispuudega inimestele ja ka vanaduspensionäridele kehtivad edasi soodusmäärad, ID-kaardi puhul 10 eurot ning passi puhul 20 eurot. Posti teel tellib tihti dokumente just see sihtgrupp.

Inimesed võiks dokumente taotleda pigem veebis

Lõivu tõstmise taga on majandusministeeriumi kinnitusel vajadus viia see kokku tegelike kuludega. Samas on asjal ka teine siht – nimelt suunata inimesi kasutama mugavamat veebikeskkonda, mis aitab ka politseil ressursse kokku hoida.

PPA kalkulatsioonide kohaselt on ühe taotluse vastuvõtmise ja otsuse tegemise keskmine personalikulu posti teel nimelt 4,02 ja e-posti teel 4,57, aga teeninduses 1,49 ja iseteeninduskeskkonnas isegi vaid 0,89 eurot.

Märkimisväärne erinevus tuleb ennekõike sellest, et iseteeninduskeskkonnas on taotlejale etteantud kohustuslikud andmeväljad, mis on osaliselt ka eeltäidetud, millest tulenevalt on esitatav taotlus korrektne.

Posti ja e- posti teel laekuvate taotluste puhul ei ole aga kõik nõutavad andmed esitatud korrektselt või on jäänud mõned andmed esitamata, mistõttu on sageli vajalik korduv pöördumine puuduste kõrvaldamiseks.

Lisaks kaasneb PPA ametnikule posti ja e-posti teel laekuvate taotlustega täiendav koormus, kuna andmed tuleb käsitsi andmebaasi sisestada. Seetõttu pikeneb ka ajakulu, mis teeb omakorda inimesed pahaseks.

Teeninduses kohapeal saab ametnikjooksvalt inimese juuresolekul kõik kohustuslikud andmeväljad täita ja veenduda, et informatsioon, mis taotluse esitamiseks on vajalik, on sisestatud.

ellest tulenevalt on sarnaselt iseteeninduskeskkonnaga samuti esitatav taotlus korrektne ega nõua ametnikelt lisatööd.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.