Järgmisest aastast saab ka tühjad kange alkoholi pudelid rahaks teha

Järgmisest aastast hakkavad taarapunktd vastu võtma ka kange alkoholi pudeleid.Foto: Aitan Lapsi

Riigikogu võttis eelmisel nädalal vastu pikalt menetluses olnud jäätmeseaduse ja pakendiseaduse muutmise seaduse. Seadus jõustub 1. jaanuaril 2022 ning see toob kaasa kaks olulist muudatust. Esiteks tekib võimalus anda klaastaarana ära ka näiteks veini- ja viina- või ka siirupipudeleid. Samas pole nende vastuvõtmine taarakogujatele kohustuslik.

„Antud muudatuse puhul on tegemist vabatahtlikkuse printsiibiga ehk esmalt peavad selleks soovi avaldama nimetatud jookide tootjad,“ selgitas OÜ Eesti Pandipakend tegevjuht Kaupo Karba. „Kui seadusemuudatus eelmisel aastal ette võeti, tutvustasin pandisüsteemi ning sellega liitumise loogikat Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu liikmetele, kellest enamik on meie kliendid juba praegu.“

See tähendab, et kui näiteks Liviko leiab, et tahab tühje viinapudeleid tagasi, on tal õigus, aga mitte kohustus hakata neid pakendiringluse kaudu kokku korjama.

Samas näiteks moosi- või supipurke ei saa ka tulevikus taaraautomaadis rahaks teha. Keskkonnaministeerium on rehkendanud, et enne tagastamist vaevuks purke pesema hinnanguliselt kõigest 10-20 protsenti tarbijatest. Seetõttu tekiks purkide tagastamisega palju peavalu: ebameeldivad odöörid taaraautomaatide ümbruses, maiad närilised ja putukad ning automaatide ja taarautode puhastamine.

Teise olulisema muudatusena nimetas Karba seda, et lähestikku asuvad kauplused saavad õiguse pandipakendite vastuvõttu ühiselt korraldada. 

„Sisuliselt tähendab see, et linnades ühel ristmikul või nn üle tee asuvad kauplused saavad kokku leppida ühise pandipakendite vastuvõtukoha loomise,“ selgitas Karba.

Kuna nii juba tegutsevad kauplusteketid kui ka alles turule tungimist alustav Lidl avavad järjest rohkem uusi poode, hindas Karba seda muudatust igati mõistlikuks.

Neile, kes ei malda aga seadusemuudatuse jõustumist ja joogitootjate-maaletoojate võimalikku liitumist taarasüsteemiga ära oodata, andis soovituse OÜ Eesti Pakendiringlus juhatuse liige Alder Harkmann. 

„Vähemalt korteriühistutel on võimalus tellida klaastaara kogumiseks konteiner, mille saab prügikonteineri kõrvale panna ja niimoodi tühja taara kohe õigesse kohta suunata,“ ütles Harkmann. 

Selliseid konteinereid pakub Eesti Pakendiringlus praegu Tallinnas ja Tartus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.