Uudis

Juba laenuintressi komakoht võib sulle maksma minna sadu või tuhandeid eurosid

Intressile ja viivisele kehtivad tegelikult kindlad reeglid.Foto: Scanpix

Nagu teada, on liitintress üks võimsamaid jõude maailmas. Kui võtad laenu pikaks ajaks, siis võib ka väga väike muutus laenuintressis olla väga tähtis.

Ütleme, et tahad võtta laenu, et osta endale 100 000 eurot maksev korter. Laenu plaanid 30 aastaks, nagu tavapärane on ning võtad annuiteetmaksed ehk maksad igakuiselt sama palju. Nagu ikka, tuleb omafinantseering endal katta, nii et maksad hinnast ise 30% ehk lõplikuks laenusummaks kujuneb 70 000 eurot.

Eeldame veel, et su kodupank pakub kodulaenu intressiks 2,4% – see tähendab kuumakseks 273 eurot. Võib tunduda igati mõistlik – kodupangast laenu võtta on lihtne, paberimäärimist vähe, palka ei tule kontode vahel ümber kanda ning pealegi saab laenu ju kätte igati mõistliku kuumaksega. Sellisel puhul maksad 30 aasta peale intressideks kokku ei rohkem ega vähem kui 28 266 eurot.

Nüüd aga ütleme, et võtad ka alternatiivsed pakkumised ning konkurent ütlebki, et nemad pakuksid sulle laenuintressiks 2,3%. Esmapilgul võib tunduda, et vahe on nii imetilluke, et suurt vahet polegi.

Tegelikult aga tasud sel juhul 30 aastaga intressideks vaid  26 970 eurot – ehk pisike, vaid 0,1 protsendipunktine erinevus tähendab lõpuks makstavas summas 1296 euro suurust vahet ehk säästad pisut üle 43 euro aastas.

Kodulaenu võttes tasub alati küsida pakkumisi kõikidest pankadest – on tõesti võimalik, et kodupank pakubki parimat diili, ent igaks juhuks tasub ikka järgi uurida, mida teised pakuvad.

Päriselus tasub juurde arvestada kindlasti ka see, et enamasti tuleb tasuda laenulepingu eest ka lepingutasu, mis võib eri pankades erineda.

Väikelaen võib olla väga kallis

On üpris selge, et lühiajaline laenamine on väga kallis – kiirlaene ei tasu võtta ning isegi krediitkaardi võtmisel tuleks hoolikalt läbi mõelda, kas seda ikka on vaja ja kas järgmiseks kuuks suudad summad tagasi maksta.

Võib aga juhtuda, et mingil põhjusel on väikelaenu võtta ikkagi vaja. Ka siis võib tunduda ahvatlev võtta ette esimene ettejuhtuv, kust vajamineva raha kiirelt kätte saab.

Võtsimegi ette kolm esimest firmat, mis Google’ist “väikelaen” otsides ette sattusid ning on ise endale Google’is reklaami ostnud, et end otsingutulemustes ülespoole upitada.

Nii saime valikusse Coop Panga, TF Banki ja Credit24. Hüpoteetilises stsenaariumis tahame laenata 12 kuuks 5000 eurot. Sisestasime enda soovitud summad kodulehtedel olevatesse laenukalkulaatoritesse ning arvutasime kokku, kui suurt intressi need näidispakkumised reaalselt tähendavad ning kui palju laenuvõtmise eest kokku maksta tuleb.

Laenukalkulaatorites tehtavad eeldused otsustab muidugi laenupakkuja ise ning reaalne pakkumine võib neist väga erineda – kas soodsamas või kallimas suunas. Sellest võrdlusest ei tohiks kindlasti välja lugeda, et laenu tuleks võtta just ühelt neist või pelgalt selle põhjal laenuotsuseid langetada – ning võimalusel tasuks väikelaenamisest üldse hoiduda.

Coop Panga kodulehel asuv kalkulaator andis meile näidisvastuseks kuumakse 438 eurot – see tähendab, et laenukalkulaatori pakutav efektiivne aastane intress on 9,32% ning aastaga tasud Coop Pangale laenusummale lisaks veel 256 eurot.

Teise näite TF Banki kodulehel kalkulaator andis näidisvastuseks kuumakse 457 eurot – see tähendab, et kalkulaator pakkus intressiks 17,4% ning lõpuks tuleks kalkulaatori näidisandmete järgi TF Bankile välja käia 484 eurot.

Kolmas näide Credit24 rõhutab oma kodulehel, et väikelaen panevat rattad liikuma – mugavamalt ja kiiresti. Nende kalkulaator pakub kuumakseks 514,40 eurot, mis tähendab 40,8% intressi ning seda, et perioodi lõpuks oleksid laenamise eest välja käinud 1172 eurot ja 80 senti.

Ka väikelaenu võttes tasub niisiis kindlasti põhjalikult läbi arvutada, kui palju sa laenuandjale reaalselt välja pead käima ning otsida parimaid pakkumisi. Esmapilgul väike vahe kuumaksetes võib tähendada väga suurt vahet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.