Uudis

Juhend: kuidas kohe praegu vaadata, kas ja kui palju pead riigile tulumaksu tagasi maksma

Pastakat pole välja vaja võtta, e-maksuametis saab deklaratsioone esitada.FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES /Scanpix

Tuludeklaratsiooni esitamiseni on veel natuke aega – kuidas see tänavu käib ja mis muutunud on, loe siit. Tegelikult saad aga juba praegu vaadata, kas pead juurde maksma ning kui palju maksuvabastust oled kasutanud.

Selleks tuleb siseneda e-maksuametisse ning seejärel minna vasakul olevas ribas valikusse “registrid ja päringud”:

Sealt edasi tuleb valida “minu sissetulekud”; kui sul on ettevõte, siis pärast seda tuleb valida enda kui eraisiku konto. Sealt avanebki sulle vaade, kus näed, kui palju oled maksuameti andmetel eelmisel aastal teeninud ja kui palju maksuvabastust kasutanud.

Maksuametist rõhutati, et see on muidugi ainult see info, mis neil on – lõplik info ja teave selle kohta, kui palju raha tagasi saad või juurde maksma pead, selgub ikka peale deklaratsiooni esitamist.

Soodustuste kohta enam infot ei näe

Veel mõni aasta tagasi sai maksuameti veebikeskkonnas paar nädalat enne tulude deklareerimist tutvuda kõigi andmetega, mis riigil sinu maksude kohta on.

Eeltäidetud andmete seas võis näha ka andmeid kulutuste kohta, mida saab maha arvata – näiteks koolituskulud – ning infot sissetulekute ja maksuvaba tulu kohta. Seda enam ei tehta.

Maksuametist selgitati, et juba 2019. aastal tuludeklaratsiooni esitades oli rakendusest kadunud eelvaade, mida varasemalt oli võimalik näha veebruari alguses ehk enne deklareerimise algust.

Põhjus on lihtne – eelvaade kaotati ära, sest nüüd näeb e-MTAs ülevaadet sissetulekutest aastaringselt.

Missuguseid soodustusi tänavu kasutada saad ja kui palju, selle kohta saad lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.