Uudis

Kaja Kallas päästjatele: kavandatud palgatõus pole piisav

Vabatahtlike päästjate seminar 2018. aastal Kundas, üritusel oli kohal ka president.Foto: Scanpix

Tallinnas Stenbocki maja ees suurema palga nimel meelt avaldanud päästjatega kohtunud peaminister Kaja Kallas tõdes, et päästjatele planeeritud palgatõus pole kindlasti piisav.

“Mul on kahju, et päästjad, kes tagavad riigis turvatunde, peavad meelt avaldama. On tõsi, et päästjate palk pole tõusnud sama kiiresti kui palgakasv üldiselt. Eelmise valitsuse riigieelarve strateegia nägi päästjatele palgatõusuks neljaks aastaks ette ümmarguse nulli,” märkis Kallas.

Peaminister tõdes, et ei saanud anda päästjatele kahjuks praegu suuremaid lubadusi. “Aga kindel on see, et meie valitsus on järgmiseks aastaks planeerinud siseturvalisuse valdkonda seitsme miljoni euro suuruse palgafondi kasvu. Saan aru, et kindlasti ei ole tegemist piisava palgatõusuga,” avaldas Kallas kahetsust. 

Kallase sõnul on eesliinil töötamine tugevat kehalist pingutust nõudev, ohtlik ja raske töö, mis eeldab väga head vormi. “Seetõttu on siseministeeriumil töös eelnõu, millega pikendatakse päästetöötajate pensioni oote toetust varasema kolme aasta asemel viie aastani ning jätkatakse vanaduspensioni suurenduse maksmist peale 2023. aastat,” ütles Kallas. “Valitsus peab päästjate tööd ja panust oluliseks ning jätkame arutelusid päästjate mure lahendamiseks,” lisas valitsusjuht. 

Eesti päästeala töötajate ametiühing (EPTAÜ) korraldas neljapäeval Stenbocki maja ees piketi, kuna valitsus ei täida nende hinnangul oma lubadust väärtustamaks päästjate tööd õiglaselt ning ühtlasi protesteeritakse sisejulgeoleku kärpeplaani vastu.

Päästjate väitel võib sisejulgeoleku kärpeplaan tuua kaasa kolme-nelja päästekomando sulgemise, jätta töötuks suure hulga päästjaid ning politseinikke, kahjustades sellega oluliselt elanikkonna turvalisust.

“2018. aastal andsid poliitikud lubaduse tõsta päästjate palk hiljemalt 2023. aastaks võrdseks Eesti keskmise palgaga. Vastupidiselt lubatule on päästjate olukord aga hoopiski halvenenud. Päästja palga mahajäämus Eesti keskmisest töötasust on kasvanud 2018. aasta 357 eurolt 405 eurole 2021. aasta esimeses kvartalis,” ütles EPTAÜ peausaldusisik Kalle Koop.

Tema sõnul ei ole lahendust probleemile näha, kuna juba käesoleva aasta esimeses kvartalis ületas Eesti keskmise palga protsentuaalne kasv valitsuse poolt päästjatele lubatud kolmeprotsendilist palgatõusu ning koos kiire majanduskasvuga jätkub ka keskmise palga tõus, mistõttu päästjate olukord halveneb veelgi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.