Uudis

Kallas: 4 põhjust, miks käibemaksu langetamine pole hea idee

Kallas käibemaksu langetamist ei toeta, kuid keskerakond ja paljud opositsioonist on teisel arvamusel.Foto: Scanpix

Eilses pressiteates avaldati, et peaminister Kaja Kallas lükkas tagasi koalitsioonipartneri Keskerakonna soovi alandada kasvanud energiahindade leevendamiseks käibemaksu ning tõi välja neli põhjust, miks see tema arvates pole hea idee, vahendab Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) uudisteportaal. 

“Elektri käibemaksu alandamisel on mitu probleemi. Esimene probleem on, et selleks on vaja seadusemuudatust, mis võtab vähemalt kolm kuud aega. Ehk siis see ei aita inimesi, kellel on praegu raskusi ja teiseks see puudutaks vaid 10 protsenti elanikkonnast,” rääkis Kallas neljapäeval Brüsselis.

“Kolmandaks oleks see suunatud kõigile, mitte ainult neile, kellel on tõeliselt raske. Kui me anname kõigile natuke, siis me saame vähem aidata neid, keda on tõeliselt vaja aidata,” jätkas Kallas.

“Ja neljandaks ei lähe see ka õiges suunas energiasäästu mõttes, kui hinda kõigi jaoks selliselt alla tuua. Ehk et efekt oleks väga väike,” võttis peaminister oma seisukoha kokku.

Keskerakond seisab käibemaksu langetamise eest

Küsimusele, miks Keskerakonna poliitikud energia käibemaksu alandamist soovivad, vastas Kallas: “Sellepärast, et see on ju poliitiliselt kõlav ja Keskerakond tahab näidata, et ta selle eest seisab.”

“Meie fookus ja soov on aidata neid, kes on tõeliselt hädas, me aitame sihitatult neid 325 000 peret, 600 000 inimest, kellel on suuremad raskused selle hinnatõusuga toimetulekul,” lisas peaminister.

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon saatis kolmapäeva õhtul välja pressiteate, et erakond teeb ettepaneku langetada elektri, gaasi ja kaugkütte käibemaksu jaanuarist aprillini 20 protsendilt üheksale protsendile. Lisaks taotleb Keskerakond intensiivse gaasitarbimisega ettevõtetele gaasiaktsiisi soodusmäära rakendamist tagasiulatuvalt alates 1. oktoobrist 2021.

“Energia käibemaksu praegusel tasemel hoidmine tõstab inflatsiooni veelgi ja ainuke võitja on riik, kes oma elanike taskust tulusid suurendab. Küsimus ei ole ainult leibkondades, vaid majanduses tervikuna – energiakandjate järsk hinnatõus mõjutab muuhulgas töökohti, kulutusi transpordile ja toiduainetele. Toetavaid lahendusi tuleb rakendada paralleelselt, et kriisi efektiivselt juhtida. Töötame selle nimel, et Eesti inimesi toetavad meetmed saaksid võimalikult kiiresti vastu võetud. Loodame, et Reformierakond mõistab olukorra tõsidust,” ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid.  

Ka opositsioonilised Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond on väljendanud oma toetust energia käibemaksu alandamisele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.