Uudis

Kas Lidli tulek toob Eestis teiste toidupoodide hinnad kolinal alla? Vastus peitub lähiajaloos

Lidli supermarket Pariisi lähistel.Foto: AP Photo/Michel Euler

Lidl on Eestis kokku krahmanud kõvasti uusi kinnistuid ja poed peaksid lähiaastatel ka uksed lahti tegema. Suur küsimus seisneb selles, kas Lidli tulek sunnib ka teisi toidupoode oma hindu korrigeerima.

Kuigi igas riigis on turul omad iseärasused, siis tegelikult saab sellele küsimusele valgust teiste riikide näitel, kuhu Lidl on agressiivselt sisenenud. Sellele heidab valgust näiteks Tampere tehnikaülikoolis tehtud teadustöö, mida saab täismahus lugeda siit.

Huvitava näite leiab Hollandi näol, kus riigi suurim poekett Albert Hejin astus Lidliga hinnasõtta, mille tulemusel kukkusid toidukaupade hinnad kogu riigis 8,2%. Selle tulemusel kaotasid jaeketid käibes pea miljard eurot ja 30 000 inimest jäid töötuks.

Soome turule sisenes Lidl 2002. aastal. Konkurendid asusid vasturünnakule: Kesko (kellele kuuluvad K-Marketid) lõi tuhande toote hinnad alla ja tegi selle jaoks hiiglasliku turunduskampaania.

Tänaseks on Lidlil Soomes turuosa 10% ringis, kuid see on tulnud üle kivide ja kändude. Konkurendid seadsid Lidli saabumisega viimase kaubakvaliteedi kahtluse alla: näiteks väideti, et teatud Soome toodetena reklaamitud kaubaartiklid polegi tegelikult Soomest pärit. Riigiametid uurisid asja, aga ei leitud midagi. Sellegipoolest läks Lidlil halva maine lahti saamiseks aastaid aega.

Üks huvitav asi veel, millega uuringust paralleele tõmmata. Lidl sisenes Soome täpselt samamoodi nagu ta praegu Eestisse tuleb: sõnagi paotamata. See annab konkurentidele kõvasti aega oma turundusstrateegiate planeerimiseks ja esimese vasturünnaku andmiseks. Seega võib arvata, et Lidli poodide avamine ei jää ka siinmaal teiste jaekettide poolt vastusteta.

Ent igas riigis pole Lidlil nii suurt mõju olnud. Näiteks Suurbritannia, kus Lidl on tegutsenud juba aastast 1994, kuid ei suutnud turul alguses erilist konkurentsi pakkuda. Lidl tuli turule küll üliodavate hindadega, kuid kauba kvaliteet oli küsitav, seega ei tekitanud see ja jaekaettide turul olulist hinnakorrigeerimist.

Tänaseks on Lidl Suurbritannias saavutanud juba märksa suurema turuosa, mida meedia väljaanded põhjendavad kvaliteedi kasvuga ja Lidl (ning sarnase kontseptsiooniga Aldi) on hakanud mõnevõrra ka turgu dikteerima. Näiteks Suurbritannia populaarseim kett Tesco avanud Lidlile vastuseks ka oma odavpoed.

Märksõnad: , , , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.