Keskpank: intresside tõus teeb laenuraha kallimaks

Kuna varaostude programm lõpetatakse, hakatakse vaikselt tõstma intresse.Foto: Eesti Pank

Eesti Panga asepresidendi Ülo Kaasiku sõnul oodatakse rahaturgudel selle aasta teises pooles intressimäärade tõusu ning seega on ka oodata laenuraha kallinemist. 

“Kui me oleme pikalt juba harjunud, et laenuraha on väga odav, siis lähiaastatel hakkab ta ilmselt kallimaks minema,” rääkis Kaasik Eesti Panga pressikonverentsil, mis on ka järelevaadatav

Samas märkis keskpanga asepresident, et isegi kui intressimäärad mõnevõrra tõusevad, siis ajaloolises kontekstis jäävad nad siiski küllaltki madalale tasemele.

Euroopa Keskpank on lubanud intresse korrigeerida pärast netovaraostude lõppemist. Praeguste plaanide kohaselt lõpetatakse täiendavad varaostud, ehk rahatrükk, kolmandas kvartalis.

Kaasik tõdes seejuures, et seoses Ukrainas toimuva sõjaga on ebakindlust ja ebamäärasust väga palju. See väljendub ennekõike erinevate toormeturgude volatiilsuses – hinnad on hüplikud. See teeb omakorda raskeks tuleviku otsused, sest keeruline on prognoosida, milliste hindadega arvestada.

Eesti Panga hinnangul jääb kõrge hinnatase seejuures tänavu püsima ning hinnakasvu aeglustumine on lükkunud järgmisse aastasse. Ka on tarbijate kindlustunne Euroopa Liidu riikides järsult kukkunud. Varem prognoositust kiirem hinnatõus ja püsivalt kõrgem hinnatase kahandavad ühtlasi tarbimise mahtu. 

Kui varasemas prognoosis leidis keskpank, et sel aastal aeglustub majanduskasv 3-protsendist allapoole, siis värskes majandusprognoosis prognoositakse languseks 0,4 protsenti. 2023. aastaks oodatakse aga 2-protsendist tõusu ja aastaks 2024 3,5 protsendi suurust majanduskasvu püsihindades. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.