Uudis

Kõht on tühi? Aga palun, ettevõtlikud Tartu noored pakuvad söödavaid lusikaid

Kolm Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumi poissi hakkasid söödavaid nuge-kahvleid-lusikaid leiutama poolteist aastat tagasi.Foto: JP Hion

Plastik reostab loodust, aga millega seda asendada? Tartu koolinoorte arvates on vastus mitte lihtsalt biolagunevad, vaid ka söödavad söögivahendid – kahvlid, lusikad, noad.

Õpilasfirmana alustanud Edible pääses äsja ettevõtluskonkursil Ajujaht 30 parema hulka [täiendus 19.03.19: Edible valiti TOP 10 hulka]. Meeskonna liikme Georg Kaasiku sõnul otsitakse Ajujahil nii investeeringut tootmise käivitamiseks kui ka teadmist, kuidas jõuda ideestaadiumist pärisettevõtteni.

Kuidas maitseb üks lusikas?

Julgen arvata, et magusa lusikaga soolast suppi süüa ei tahaks, samas oleks veider magusale jogurtile soolast lusikat peale haugata. Kaasik ütleb, et praegu on katseks tehtud neutraalse maitsega lusikaid. “Ise kaldume arvama, et lusikas võiks pigem olla magus, aga maitsete osas on meil kindlasti väga palju vaja turgu uurida.”

Koostis on juba kõvasti arenenud

Poolteist aastat tagasi ajasid Georg, Tristan ja Brett-Peter ahju nisujahul põhinevat massi. Vahepeal on proovitud ka riisijahu ja nüüd jõutud spelta- ja rukkijahuni. “Eesmärk on lahti saada ka speltast, sest see sisaldab gluteeni, aga selle nimel peame Maaülikooli teadlaste abiga veel tööd tegema,” ütles Kaasik.

Edible eestvedajad on Tristan Roosipuu, Georg Kaasik ja Brett-Peter RästasFoto: JP Hion

Tooraine tundub odav, tootmiskulu veel teadmata

Huvitavate äriideedega idufirmad komistavad tihti ühel hetkel selle taha, et vahva toote valmistamine läheks (enamasti võrreldes Hiina masstootmisega) nii kalliks, et tarbijad ei suudaks või tahaks seda kinni maksta.

Georg Kaasik ütleb, et kuna nad veel ei tea, millistes ahjudes Edible oma söödavaid lusikaid tootma hakkab, on ka võimatu praegu reaalset omahinda välja öelda. “Teame seda, et ühe lusika valmistamiseks kuluva tooraine kulu on alla sendi. Lusikas kaalub alla 12 grammi,” ütleb ta. See tundub odav, aga teeme väikese turuanalüüsi.

Prismast on võimalik osta plastmasslusikas hinnaga 0,01 eurot ehk 1 sent. Kiire järeldus: lisame praegusele toorainekulule tootmise, pakendamise, logistika, turunduse, tööjõukulud ja oodatava kasumi ja näeme, et plastmasslusikaga hinnas konkureerida pole võimalik.

Aga samamoodi ei suuda taastuvenergia Eestis ilma dotatsioonita konkureerida põlevkiviga. Edible arvestab sellega, et Euroopa Liit on asunud otsustavasse võitlusse ühekordsete nõude vastu. Plastikule on vaja alternatiivi ja miks ei võiks see olla söödav?

Tahad rääkida? Siis seisa jääaugus

Edible poisid on juba ka näidanud, et on valmis oma ettevõtmise nimel kannatama. Soomes Oulus oma äriideed esitledes tuli seda teha jääaugus seistes. Kahtlemata nõudis juba see päris suurt tahet oma asja eest väljas olla. Väidetavalt pidada hirmus külm küll poole pealt kergemaks minema, sest mingist hetkest enam lihtsalt ei tunne oma jalgu.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.