Kohtutäiturid võivad su energiatoetusele ikkagi küüned taha panna

Esialgsetel andmetel võib olla mõjutatud veel vaid töötutoetus.Foto: Canva

Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja ametikogu juhatus võttis seisukoha, et energiahinnatõusu leevendusmeetme raames võlgnikule makstavat raha ei loeta sotsiaaltoetuseks ning kohtutäitur saab vajadusel selle võlgade katteks arestida.

See tähendab, et kui võlgnikul on konto arestitud ja kohalik omavalitsus kannab tema kontole üle energiahinna tõusu leevendusmeetmena toetuse, siis on tegemist sissetulekuga, mille kohtutäitur saab arestiga kinni pidada, et katta selle arvel täitemenetluses olevat nõuet. 

Energiahinna tõusu leevendamiseks makstava toetuse näol ei ole tegemist täitemenetluse seadustikus loetletud sissetulekuga. Lihtsustatult ongi nii, et see ei kuulu sotsiaaltoetuse alla. Sissetulekud, mida ei saa ära võtta, on sätestatud täitemenetluse seadustiku paragrahvis 131.

Seadus ei võimalda teisiti

Kohtutäiturid peavad oma töös lähtuma vaid seadusest, mis paneb neile kohustuse rakendada kõiki seadusega lubatud meetmeid täitedokumendi täitmiseks ehk nõude rahuldamiseks. 

Mõistetavalt on elektri ja muude energiaallikate maksumus kallinenud järsult ja suures ulatuses. Aga ikkagi kehtib põhimõte, et täitemenetluses oleva nõude täitmine on muude nõuete täitmise ees eelistatud. See tähendab seda, et kui arved vajavad maksmist, siis eelistatakse juba neid võlgasid ja arveid, mis on eelnevalt maksmata jäänud.

Energiahinna tõusu leevendusmeede ei ole seaduse järgi sihtotstarbeline ja saajatel on võimalus kasutada seda enda parema äranägemise järgi. Keegi ei tea, kas raha saaja otsustab selle eest lõpuks arveid tasuda või mitte.

Õnneks loetakse sissetulekut riigipoolseks toetuseks, mida seetõttu käsitletakse teistmoodi, kui näiteks töötasu. See sissetulek on täielikult maksuvaba. Muu sissetuleku puhul peaks üle 500-eurose tulu pealt maksma tulumaksu ning vaadatakse üle kõik toetused ja ka töötuna arvel olek. Esialgsetel andmetel võib olla mõjutatud ehk töötutoetus. Sellekohast täpsemat teavet on oodata lähipäevil.

Eestis on täna täitemenetlusregistri andmetel kohtutäituritel kas menetluses või peatatud 511 916 täiteasja, neist 482 294 täiteasjas on võlgnikuks füüsiline isik. Füüsilisest isikust võlgnikke, kelle vastu esitatud nõue on täitemenetluses ning täiteasi on kas menetluses või peatatud, on 115 017. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.