Konkurentsiamet avaldas analüüsis, mis on kõrgete gaasihindade taga

Gaasihindadele, erinevalt elektrihindadest, oodatakse kiiremat stabiliseerumist.Foto: Canva

Konkurentsiamet leidis hiljutises gaashindade analüüsis, et Balti regiooni FINESTLAT turupiirkonna maagaasi hinnatõus 2021. aastal on eelkõige tingitud Euroopa hoidlate madalatest varudest, Venemaa tarnete piiramisest Euroopasse ja Euroopa võistlemisest Aasiaga vedeldatud maagaasi (LNG) turul.

Olulist rolli on mänginud kliima, majanduse kasvamise käigus suurenenud nõudlus ja pandeemiast tingitud tootmise vähenemine. 2021. aasta suvel oli Euroopa hoidlate tase madalam kui varasematel aastatel. Samas käis aktiivne gaasi ostmine püüdlusega hoidlate täitmiseks uue kütteperioodi eel.

Madalad maagaasi varud hoidlates on tingitud 2021. aastal Euroopat tabanud senisest külmemast talvest, millele järgnes pikk ja külm kevad, kus märts, aprill ja mai olid külmemad kui varasematel aastatel.

Viimased kolm kuud on Venemaa tarnetest keeldunud

Euroopa maagaasi hoidlate varustamine ei ole ameti sõnul taastunud piisavalt kiiresti, esmalt seetõttu, et Venemaa hoiab hoolimata suurenenud nõudlusest gaasi tarneid läbi Ukraina Euroopasse tagasi, mis on peamiseks maagaasi marsruudiks Venemaa ja Euroopa vahel. Juba kolmel järjestikusel kuul on Venemaa keeldunud lisatarnetest Euroopasse. Lisaks paistab, et Gazprom ei ole huvitatud maagaasi tarnetest Poola aastatel 2021–2025, kuna ei ole seni vastavat võimsust reserveeritud.

Tarnete piiramise ajendiks võib ameti hinnangul olla Nord Stream 2 gaasitorustiku vajalikkuse demonstreerimine Euroopale.

Maagaasi puudus viib LNG kokkuostul konkureerima Aasiaga

Madala täituvusega Euroopa maagaasihoidlad panevad Euroopa konkureerima LNG kokkuostul omakorda Aasiga. Globaalne nõudlus ja tootmisprobleemid Vaikse ookeani piirkonnas on kergitanud LNG maailmaturu hindu. Aasia nõudlus LNG-le on erakordselt suur, mida lisaks poliitilistele otsustele minna üle kivisöelt maagaasile ja energiadefitsiidile tööstuses ajendab ka piirkonda tabanud erakordselt kuum suvi.

Takistusi maagaasiga varustatuseks tuleb ka tehnilistest piirangutest. Nii mitmeski piirkonnas on plaanilisi hooldusi ja katkestusi mõjutanud COVID-19 pandeemia, mistõttu lükati ameti sõnul nii mõnigi 2020. aastal toimuma pidanud hooldus edasi 2021. aastasse, mis on endaga kaasa toonud katkestusi ja tarneprobleeme.

Prognoosid

Rahvusvahelise Energiaagentuuri värskeimale globaalse maagaasi nõudluse prognoosile toetudes, on ameti sõnul tõenäoline, et 2021. aastal on maagaasi hind veel tõusutrendis, kuna kütteperiood on alles algamas. Samas on loota, et 2022. aastal hinnatõus Euroopa turgudel stabiliseerub.

Ent kuigi Euroopas prognoositakse peale 2022. aastat maagaasi nõudluse vähenemist, siis Aasia ja Vahemere piirkonnas maagaasi nõudlus kasvab jätkuvalt. Seda, kui palju nende piirkondade nõudlus edaspidi Euroopa turgu ja hindu mõjutab, on konkurentsiameti sõnul hetkel raske ette arvata.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.