Uudis

Läti tõstab alkoholiaktsiisi, Eesti napsutootjad rõõmustavad

Riia palsami pudelid Läti poes.Foto: Shutterstock

Läti seim kiitis neljapäeval heaks alkoholiaktsiisi tõusu, aktsiis kerkib aga algselt plaanitust madalamas tempos.

Alkoholiaktsiis tõuseb seadusemuudatuse kohaselt 2020. ja 2021. aastal 5 protsenti, vahendas BNS.

See tähendab tänavu kange alkoholi liitri kohta 38-sendist tõusu ning 40 sendist tõusu tuleval aastal. Veini liitri hind kerkib mõlemal aastal 6 sendi võrra. Õlleliiter kallineb 3 sendi võrra.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Eesti alkoholitootjad: Eesti siseturg taastub

Alkoholitootjate hinnangul aitab Läti aktsiisitõus kaasa Eesti siseturu taastumisele ja vähendab piirikaubandust.

Läti valitsuse otsus tähendab, et Eesti maksurahu tingimustes väheneb tänane kange alkoholi aktsiisierinevus kahe riigi vahel 2021. aasta märtsiks poole võrra, teatas Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liit (ATML).

Liitu kuuluvad kange alkoholi müüjad ja maaletoojad nagu Liviko, Altia Eesti, Prike, Estonian Spirit, Moe, Tridens ja teised.

Liit märkis, et kui täna on pooleliitrise kange alkohoolse toote aktsiisierinevus 0,63 eurot, siis järgmisel aastal on see 0,31 eurot ühe 0,5 liitrise ja 40-protsendise toote kohta.

Õlle osas oleks vahe järgmisel aastal veelgi väiksem – vaid 0,10 eurot pooleliitrise ja 4,5-protsendise toote kohta.

“Kange alkohol oli suure aktsiisierinevuse tõttu Läti piirikaubanduse käivitajaks, aga meie riigikogu möödunud juunis tehtud otsused ja Läti valitsuse nüüdsed otsused aitavad kahe riigi vahel piirikaubandust veel rohkem pidurdada,” ütles liidu tegevjuht Triin Kutberg.

Möödunud aasta viimased kuud näitasid kange alkoholi osas kaubanduse vähenemist lõunapiiril enam kui 50 protsenti. “Iga järgnev aktsiisitõus Lätis aitab kaasa Eesti siseturu taastumisele,” ütles Kutberg.

“Eesti siseturu kasvule aitab kaasa ka ehitustööde lõppemine Tallinna sadamapiirkonnas, mis aitab elavdada kaubandust põhjapiiril,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.