LHV muudab III samba fondide nimesid ja alandab valitsemistasusid

LHV muudab pensionisamba fondide nimesid ja tasusidFoto: Shutterstock

Novembri lõpus muudab LHV kõigi oma III samba fondide tingimusi ja nimesid. Lisaks olulistele investeerimisalastele muudatustele kaotab LHV III samba vanim fond – varasema nimega LHV Täiendav Pensionifond – väljumistasu ning langetab ka valitsemistasu.

Muudatuste peamised põhjused on klientide tagasiside ning fondivalitseja soov laiendada tootluse teenimise võimalusi uutesse varaklassidesse investeerimisega. Uued nimed ja tingimused jõustuvad 27. novembril. Täpsemat teavet tasude kohta on võimalik saada pensionifondide prospektidest ja otse fondivalitsejatelt.

Tasub teada, et valitsemistasu on ainult üks osa pensionifondide tasudest. Jooksvad tasud, mida kajastab oma kodulehel ka Pensionikeskus, sisaldavad valitsemistasu, fondide arvel tehingute tegemisega vahetult seotud ülekandekulusid ja teenustasusid, investeeringute jooksvaid tasusid ning muid fondide tingimustes või prospektis nimetatud valitsemisega seotud tasusid ja kulusid, mida kasutatakse näiteks pensionifondide tegevuskulude katmiseks.

Jooksvad tasud põhinevad eelmise kalendriaasta kulude põhjal tehtud arvutustel, nende suurus võib aastate lõikes erineda.

Ülevaade muudatustest:

LHV Aktiivne III (endise nimega Täiendav)

  • Fondide arvelt makstavate tasude ja kulude loetelu täieneb, väljumistasu kaob ja valitsemistasu alaneb 1,00 protsendi pealt 0,89 protsendi peale.
    Muudatuse järel võib LHV Aktiivne III investeerida fondi vara kogu ulatuses aktsiaturgudele. Investeerimisel eelistatakse välismaiseid turge, likviidsemaid ja reguleeritud turul kaubeldavaid instrumente, kuid vara saab paigutada ka börsil mittekaubeldavatesse varaklassidesse.

LHV Indeks III (endine Indeks Pluss)

  • Nii nagu LHV II samba indeksifondi puhulgi jaotuvad fondi rahapaigutused edaspidi maailma majanduste suhtelise suuruse alusel arenenud ja arenevatele turgudele. Piiriturgudele fond edaspidi ei investeeri. Selle sammuga muutuvad Eesti ühe soodsama III samba fondi jooksvad tasud madalamaks.

LHV Roheline III (endine Roheline Pluss)

  • Fond saab suurema vabaduse valida vara investeerimisel ka neid fonde, mis ei ole reguleeritud turul kaubeldavad, vaid on lihtsalt avatud avalikud fondid (mutual funds).
  • Roheline III võib edaspidi võtta kontsentratsiooniriski senisest suuremas ulatuses, samuti investeerida varaklassidesse, millesse seni lubatud ei olnud. Näiteks võib Roheline III edaspidi investeerida rohepöördega seotud väärismetallidesse ja toormaterjalidesse kuni neljandiku fondi varast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.