Uudis

Magasid teisest sambast väljumise maha? Võid avalduse ka praegu esitada

II pensionisambast lahkumist võiks kaaluda juhul, kui inimesel on muid varasid või sissetulekuid, mis tagavad mõnusa pensionipõlve.Foto: Shutterstock

Tänavu tekkis inimestel võimalus II pensionisambasse kogunenud raha välja võtta. Avaldusi selleks sai esitada eelmise aasta 1. detsembrist 31. märtsini. Paljudele jäi mulje, et see on ühekordne võimalus ning kes märtsi viimaseks päevaks avaldust ei esita, ei saagi oma raha kätte.

Tegelikult saab avaldusi II sambast lahkumiseks esitada kogu aeg, kas või kohe praegu. Konks seisneb lihtsalt selles, et avaldusi kogutakse neljakuuliste tsüklite kaupa ja sellest sõltuvalt muutub ka aeg, millal II sambasse kogunenud raha välja makstakse.

Iga tsükli lõpule järgneb ka periood, mille jooksul saab lahkumisavalduse tagasi võtta. Neil, kes esitasid lahkumisavalduse 31. märtsiks, aga nüüd otsust kahetsevad, on 31. juulini aega avaldus tagasi võtta.

Uus lahkumisavalduste esitamise tsükkel algas 1. aprillil ja kestab 31. juulini. Kes esitab selle aja jooksul – vahet pole, kas aprillis, mais või juulis – avalduse, et soovib oma säästud välja võtta, saab oma raha kätte järgmise aasta jaanuaris.

Ning 1. augustil avaneb uus lahkumisaken, mis jääb avatuks 30. novembrini. Sellel perioodil lahkumisavalduse esitanud saavad raha kätte järgmise aasta märtsis. 1. detsembrist algab aga jälle uus tsükkel.

Lahkumisavaldust esitades peab silmas pidadama, et väljamakse ei pruugi olla sama suur kui osakute väärtus avalduse esitamise ajal. Väljamakse on sama suur kui osakute väärtus tsükli viimasel päeval. 

Ja mõistagi tuleb pensioniraha korrag välja võttes maksta selle pealt tulumaks.

Meeles tasub pidada sedagi, et kes raha välja võtab ja hiljem seda otsust kahetsema hakkab, saab uuesti II sambasse raha koguma hakata alles kümne aasta pärast alates lahkumisavalduse esitamisest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.