Uudis

Mida plaanivad Eesti inimesed tulumaksutagastusega pihta hakata?

Kui maksumaksjaid jääb vähemaks, tekib valitsusel kiusatus makse tõsta.Foto: Shutterstock

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse läbiviidud uuringust selgus, et ligi pooled vastanutest (43%) kavatsevad tulumaksutagastust kasutada igapäevaste kulutustega toimetulekuks.

Enam kui veerand elanikest, kokku 28%, on otsustanud aga tagastatava tulumaksu säästa. 

Igapäevaste kulude katmiseks plaanivas tulumaksutagastust vastanutest enim kasutada eakad vanuses 60-74, seal oli vastanute osakaal 59%. Vähim plaanivad tulumaksutagastust kasutada igapäevaste kulutustega toimetulemiseks aga noored vanuses 18–29.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Jätkuvalt vähepopulaarne on tagastuse kasutamine oma finantskohustuste vähendamiseks – vaid 8% plaanisid tulumaksutagastust pangalaenu, liisingu või krediitkaardi tagasimaksmiseks kasutada.

Kuludeks läheb summa väiksema sissetulekuga inimestel

“Tulumaksutagastust plaanivad igapäevaste kulude katmiseks kasutada peamiselt need, kelle neto sissetulek jääb alla 750 euro kuus ja need, kes on iseendale tööandjaks, lihttöölised või töötud,” kommenteeris uuringutulemusi Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Kati Voomets.

Võrreldes Eesti uuringutulemusi Läti ja Leedu tulemustega, siis selgus, et Balti riikide elanikest soovivad enim (28%) Eesti inimesed tulumaksutagastuse säästa või investeerida. Leedus plaanib tagastatava raha säästa 20% ning Lätis vaid 17% küsitletutest. 

“Enim plaanivad  saadud raha kõrvale panna nooremad, kuni 29-aastased elanikud ning see trend avaldus ka Läti ja Leedu uuringutulemustes. Ka on näha, et noorte huvi investeerimise vastu on suurenenud – iga kümnes plaanib tagastatud raha investeerida,” rääkis Voomets.

Eesti vastanutest 16% plaanib tulumaksu tagastuse eest minna reisile või kulutada raha hobidele. Ehituse või remondi peale mõtleb 10% vastajatest.

Kodumasinate või elektroonika ostu planeerib 4% vastajatest ning sama suur hulk vastajad soovib tagastatava raha suunata meelelahutusse. Riiete ja jalatsite ostu ning mööbli või kodusisustuse ostu planeerivad mõlemal juhul 3% vastajatest.

Vastanute sõnul jäävad tagastatavad summad valdavalt 101–300 euro vahele. Juurde peab tulumaksu tasuma alla 10% vastanutest. Nii Eestis kui ka Lätis ei saa 15% vastajatest tulumaksu tagasi, Leedus oli vastav näitaja 24%. Leedu vastajatest 11% peavad tulumaksu juurde tasuma, Eestis ja Lätis tuleb tulumaksu juurde tasuda alla 10% vastanutest.

Uuringu viis Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse tellimusel Balti riikides läbi Norstat selle aasta veebruaris. Kokku küsitleti igas riigis 1000 elanikku vanuses 18–74 aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.