Uudis

Netipätid üritavad Eesti notarite nimesid kuritarvitades inimestelt raha välja petta

Kaabakad saadavad tõeliste Eesti notarite nimel õngitsuskirju, milles paluvad maksta notaritasu või riigilõivu.Foto: Shutterstock

Viimastel nädalatel on Eesti inimesteni jõudnud e-kirju notari nime kasutavatelt libakontodelt. Sellistes kirjades on “notari” nimel küsitud notaritasu ja riigilõivu väidetava päranduse üleandmiseks. Inimestes usalduse tekitamiseks on petturid loonud õngitsuskirjade saatmiseks isegi Eesti notarite nimega meiliaadresse.

Notarite Koja teatel on viimasel ajal notaribüroodesse pöördutud sooviga kontrollida e-maili teel saadud e-kirjade päritolu. Nimelt on kirjad saadetud libakontode alt, mis kasutavad Eestis reaalselt tegutsevate notarite nimesid ning e-kirjad ja meilikontod ongi osutunud võltsinguteks. Meiliaadressides on notarite nimesid kasutatud ilmselt eesmärgil, et adressaat saaks kas või Google’i kaudu veenduda, et sellenimeline notar tõepoolest tegutseb.

Petukirjades on teatatud näiteks pärandusest, mille kättesaamiseks on tarvis tasuda notaritasu ja riigilõiv. Kirjades küsitud summad on reaalsetest seaduses toodud notaritasudest kordades kõrgemad ning alati pole ka tegu toiminguga, millega üldse kaasneks riigilõiv.

“Petturid on koguni nii jultunud, et ühel juhul soovitas notarina esinev kelm inimesel arve maksmiseks kiirlaenupakkujalt raha laenata,” rääkis Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson.

“Oleme varem näinud võltsitud kirju välismaa “notaritelt”, kuid olukorda, kus sedasi  kuritarvitatakse päriselt Eestis tegutseva notari nime, pole siiani ette tulnud,” nentis Saar-Johanson.

Notarite Koda rõhutab, et kui  inimene ei ole ise notari juures käinud ega ühtegi notariaalset toimingut notariga kokku leppinud, siis ei esitata ka arvet. Ootamatute e-kirjade saamisel tuleks enne igasuguste ülekannete tegemist küsida kinnitust notaribüroost. Kõigi Eesti notarite ametlikud kontaktid leiab Notarite Koja kodulehelt.

Kahtluse korral saab pöörduda nii notaribüroo kui  Notarite Koja poole telefonitsi, e-kirjaga või sotsiaalmeedia vahendusel. Samuti on sellistest õngitsuskirjadest soovitatav informeerida politseid või veebikonstaablit.

Pea meeles:

  • Kui inimene pole notariga tehingut või toimingut alustanud, ei väljasta notar talle ka arveid!
  • Kui notarilt tuleb ootamatu pöördumine, milles küsitakse raha, siis kontrollige kontaktandmete õigsust, võttes ühendust kirjas mainitud notaribüroo või Notarite Kojaga!
  • Mitte mingil juhul ei tohi ülekandeid teha enne e-kirja õigsuses veendumist!
  • Petukirja saamisel võtke ühendust politsei või veebikonstaabliga!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.