Uudis

Ohvrid räägivad rängast telefoniterrorist: mis juhtub, kui satud praegu levivate petukõnede küüsi?

Petukõne.Sakala/Scanpix

Petukõned on viimasel ajal hoogu juurde saanud ja eriti just need, mis keskenduvad “heade investeerimisvõimaluste” pakkumistele. Nende petukõnede puhul on unikaalne pealetükkiv stiil, kust ei puudu ka ähvardused ja sõim. Mitu säärast kõne saanud inimest edastas Rahageeniusele, mida neile teisel pool toru räägiti.

“Minule helistasid petturid kümnelt eri numbrilt umbes 20 korda kümne minuti jooksul jooksul,” kirjeldas Toomas, üks petukõnede ohvritest. “Kui ütlesin, et pole nende pakkumisest huvitatud ja blokeerin numbri ära, siis teatas venekeelne tütarlaps, et tal on väga palju numbreid ja mul pole mingit lootust tema kõnedest pääseda.”

“Ta terroriseeris mind ikka mõnuga,” möönis Toomas. Mees rääkis ka oma telefonioperaatoriga, kes ütles, et operaator ei saa neid numbreid blokeerida ja seega blokeeris ta need ise.

Ka teised on saanud kõnesid, kus rääkija on otsustanud inimest ähvardama hakata. “Mina olen täna saanud kaks kõnet inimestelt, kes on venekeelsed ja väidavad, et „nad teavad minust kõike”,” rääkis Elbe.

Aarne, kes sai paar päeva tagasi petukõne Leedu suunakoodiga numbrilt ütles, et kui kuulis, et pakutakse investeerimisvõimalust, katkestas ta pikemalt mõtlemata kõne.

“Taolisi kõnesid olen varemgi saanud sedasi paar korda aastas,” rääkis ta. “Nad ei vali suvaliselt numbreid, vaid nad teadsid ka mu nime. Paistab, et inimeste andmed on neil mingis listis, sest tuntava järjekindlusega proovitakse aeg ajalt ikka pommitada.”

Petturitel ongi kombeks helistada inimesele ja välja öelda ka tema täisnimi. “Helistaja on üldjuhul olnud keegi meesterahvas, kes räägib aktsendiga inglise keeles ning pakub “häid investeerimisvõimalusi”. Kuna minu töötelefoni number koos nimega on internetis avalik, siis enamus kordadel helistaja juba teab minu nime,” räägib üks ohvritest.

Mida siis petturite vastu teha? Kõige lihtsam on numbrid blokeerida. Meie ja lugejate kokku pandud nimekirja leiad siit.

Soovitused politseilt

  • Kui sulle saabub investeerimispakkumine, mis lubab kiiresti suurt tulu, siis suhtu sellesse ettevaatlikult. Reeglina on selline kõne muukeelne ning “investeerimisspetsialistid” ei räägi eesti keelt.
  • Ära lae tundmatu “maakleri” palvel oma arvutisse programme, mis lubavad tal võtta üle pilti sinu arvutist – TeamViewer või AnyDesk.
  • Ära edasta “maaklerile” andmeid oma ID-kaardist, PIN-koodidest, infot muudest isikut tõendavatest dokumentidest, fotosid krediitkaardist jms.
  • Igasugune investeerimine ja laenu võtmine tähendab lepingu sõlmimist. Loe kindlasti läbi lepingu tingimused ja pööra tähelepanu võimalikele lisatasudele.
  • Ära tee ülekannet enne, kui oled kontrollinud konkreetse ettevõtte tausta.
  • Kui saad sellise kõne, lõpeta kõne kohe, blokeeri number ja anna sellisest kõnest teada PPA infoliinile 6123000.
  • Kui oled saanud kahju, pöördu politseisse.
  • Hoiata palun sellest skeemist oma tuttavaid, sõpru ja pereliikmeid.
Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.