Tagasiside kõnealuses grupis näitab, et paljdele on vajalik hoida kõik oma soovid ja eesmärgid mingil viisil visualiseerituina pidevalt silme ees – nii on lihtsam pidevalt nende peale mõelda, neile vastavalt oma tegemisi sättida ja nii seatud sihtide poole pürgida.
„Minu n-ö visionboard on ruuduline kõvade kaantega märkmik,” kirjutab üks kommenteerija. „Seal olevad lehed on täis sõnu, lauseid, kritseldusi, joonistusi jmt. Ilus see välja ei näe ja teised aru ei saa… Aga minul aitab püsida graafikus.”
Kellel endal pole mõtteid, kuidas visioonitahvlit luua, leiab abi leheküljelt visioonitahvel.ee – seal võrreldakse erinevaid tehnikaid, jagatakse soovitusi, mida võiks oma tahvlile lisada, räägitakse, kuidas visioonitahvlid töötavad ja esitatakse hulk küsimusi, millele vastates on lihtsam oma eesmärke ja unistusi lahti mõtestada.
Kodumaine rahatarkus Kogumispäevikust
Eesti suurima liikmeskonnaga rahatarkuse grupp on koostöös Swedbankiga sündinud Kogumispäevik Facebookis, kus jagatakse üksteisele oma järeleproovitud nippe ja nõuandeid, kuidas koguda ja säästa, leida võimalusi lisatulu teenimiseks, alustada investeerimisega või lihtsalt parandada enda ja oma pere rahalist seisu.
Grupis on liikmeid üle 35 000 ja mullust aastat kokku võttes tõdeti, et ühtekokku õnnestus neil 12 kuu jooksul säästa üle 430 000 euro. Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juht Mari-Liis Jääger on ettevõtte blogis reastanud Kogumispäeviku liikmete kogemuse põhjal viis tõhusaimat tegutsemisviisi tulemuslikuks säästmiseks.
1. Enne säästud, siis kulutused
On neid, kes kannavad säästuarvele raha, mis kuu lõpus kontol veel alles on. Elu näitab aga, et suuremate summade kogumiseks on mõistlik oma eelarve hoolikalt läbi mõelda ja pärast palgapäeva panna kõigepealt kõrvale just mõistlikuna tunduv säästusumma ja majandada ülejäänud rahaga. Aktiivsed kogujad kinnitavad, et see toimib väga hästi.
2. Tee hoius raskesti kättesaadavaks
Mida keerulisem on hoiuselt raha kätte saada, seda rohkem jääb aega mõelda, kas seda kulutust on ikka vaja teha. Kui kontole pole võetud pangakaarti ja pole ka digitaalset ligipääsu sellele, siis mida kaugemal on pangakontor, seda rohkem on lootust, et raha jääb arvele – ja ikkagi saadakse hakkama.
3. Planeeritud toiduostud
Suurim kokkuhoid õnnestub Kogumispäeviku liikmete hinnangul saada toidu arvelt: kui panna kokku nädalamenüü ja sellele vastav poenimekiri, saab toidukorvilt kokku hoida. Omavahel jagatakse retsepte, kuidas süüa tervislikult ja maitsvalt ning samas odavalt. Kui poes käia vaid kord nädalas, jääb alles ka raha, mis muidu kuluks emotsiooniostudele.
4. Liitu kogumisväljakutsega
Kogumispäeviku grupis osutus populaarseks näiteks 1000 euro väljakutse: kõik, kes sellega liitusid, panid iga nädal kõrvale kindla summa eesmärgiga saada aasta lõpuks kokku 1000 eurot. Selline väljakutse, milles ka väike võistlusmoment, lisab grupiliikmete kinnitusel motivatsiooni jõuda lõppeesmärgini, innustab oma eelarvest kinni pidama ja sellegi läbi mõtlema, millistel kuudel saab rohkem kõrvale panna ja millal on väljaminekud suuremad (puhkuste aeg, sünnipäevad, jõulud jm). 5. Sea kindel eesmärk
Koguda on lihtsam, kui sellel on kindel eesmärk: koguda reisi, auto, korteri sissemaksu vmt tarvis. Suurema summa kogumiseks tasub seada ka tähtaeg, mille jooksul selleni tahetakse jõuda, sellele vastavalt selgub ka summa, mis on vaja aastas säästa. Pole hullu, kui see kohe ei õnnestu säästugraafikust rangelt kinni pidada – kõige olulisem on, et kogumisest saaks harjumus.