See tähendab, et täpselt pole veel selge, mis tulevasse seadusesse saab – praegu ongi välja käidud võimalikud suunad ja alternatiivid.
Üks variant on, et töötuse perioodil võib ajutiselt töötada – nii jääb inimene töötuna arvele ning ta võib saada töötuskindlustushüvitist ja töötasu samaaegselt. Töötuskindlustushüvitise maksmise kestus sellest ei pikene. Kui töötuskindlustushüvitis on määratud nt 180 kalendripäevaks, siis vaatamata sellele, et inimene on hüvitise saamise ajal töötanud, makstakse hüvitist ikka kuni 180 kalendripäeva.
Sellisel juhul peaks inimene esmalt registreerima end töötuna, mille eeldus on, et inimesel puudub igasugune töine sissetulek. Selleks, et vähendada hõivest töötusesse liikumist ja hüvitise taotlemise suurenemise riski, oleks lubatud töise tulu ja töötuskindlustushüvitise samaaegne saamine ajaliselt piiratud.
Näiteks pakkis uuringufirma Praxis, et samaaegselt makstakse töötuskindlustushüvitist ja töist sissetulekut kokku kuni üks kuu. Hüvitise saaja võib töötada terve kuu järjest, kuid võib teha nn tööampse terve hüvitise saamise perioodi jooksul, kuid nende kestus ei tohi kokku ületada ühte kuud.
Lisaks ajalisele piirangule rakendatakse töötuskindlustushüvitise ja töötasu samaaegsel saamisel hüvitise vähendamist, näiteks Soomes vähendatakse hüvitist astmeliselt). “Ühe võimalusena pakume, et kui töötushüvitist saava inimese töötasu on kuni pool töötasu alammäärast, siis hüvitise suurus ei muutu. Kui töötasu on üle poole töötasu alammäära, siis vähendatakse hüvitist samadel põhimõtetel nagu töövõimetoetust,” kõlab üks variant.
Teine võimalus on lubada osalist töötust. Töötushüvitise määramisel lähtutaks töise sissetuleku kriteeriumist. Kui inimene on kaotanud 80% oma eelnevast töisest sissetulekust, on õigus töötuskindlustushüvitisele.
Näiteks töötab inimene töölepingu alusel, samal ajal pakub aeg-ajalt lapsehoidjateenust läbi ettevõtluskonto (ettevõtlustulu on ebaregulaarne ja väike). Põhitöö kaotamisel peab täna kehtiva õiguse kohaselt inimene töötushüvitise saamiseks ettevõtluskonto tegevuse lõpetama.