Tööstusettevõtted saavad põntsu
Ehkki kaubaeksport on languses juba alates juunist, on seda suuresti põhjustanud energiakaupade – elektri, õli ja muu seesuguse – müügi suur langus. Küll on tööstusettevõtted muutunud tuleviku osas väga pessimistlikuks ja tõenäoliselt hakkab mahtude langus puudutama aina suuremat osa tegevusaladest.
Lisaks praegusele seisule on SEB arvates küsimärgi all eksportiva tööstuse pikaajaline konkurentsivõime. Isegi võrreldes sarnase elatustasemega riikidega töötab Eesti töötlevas tööstuses liiga palju inimesi, kuid sealt saadav lisandväärtus on madal. Seetõttu peab osa tänastest tööstusettevõtetest peagi uksed sulgema või muutma oma äriplaani.
Pensionireform toob ajutise hüppe
Selle kõige tõttu prognoosibki SEB, et kui tänavu peaks majandus kasvama aasta hea alguse tõttu veel 3,2%, siis tuleval aastal aeglustub kõik järsult ning tõus jääb vaid 2% juurde.
Kui eksporti vähemaks jääb, saab Eesti majanduskasvu suurimaks toetajaks eratarbimine ehk siinsete inimeste kulutused. Eesti tööhõive püsib ühena kogu Euroopa kõige kõrgematest ja kroonilise tööjõupuuduse tõttu ei ole valmis tööandjad töötajatest loobuma ka siis, kui majandus veidi aeglasemalt kasvab, märkis SEB.
Kuigi pensionireform, ei ole Riigikogus veel heakskiitu saanud, näib panga hinnangul täna juba üsna kindlana, et 2021. aastal osa elanikkonnast oma pensionisäästud realiseerib. Hüppeline tarbimise kasv ergutab majanduskasvu siiski vaid korraks.
Nii prognoosibki SEB, et 2021. aastal on oodata 2,6% suurust majanduskasvu.