Uudis

Pank ennustab: Eesti jaoks on ajad kehvad, majanduskasv langeb järsult

Ehitusplats Eestis. Pilt on illustratiivne.Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees/Scanpix

SEB hinnangul on ekspordist sõltuva Eesti majanduse jaoks olukord välisturgudel praegu ebasoodne ning tuleval aastal on oodata kasvu järsku langust. Ülejärgmisel aastal lükkab pensionireform tõusule taas hoo sisse, ent seda ainult korraks.

Praeguse majanduskeskkonna probleemid on SEB värske majandusprognoosi järgi kõige selgemalt nähtavad globaalses kaubanduses, mille varasem kiire kasv on pöördunud langusse. Üks kaubanduse aeglustumise põhjustest on USA ja Hiina vaheline tariifisõda.

Nõrgem nõudlus meie jaoks olulistel turgudel on kehv ka Eestile, kuna siinne majandus sõltub väga suurel määral ekspordist. “Teisalt on eksportijad suutnud sellel aastal vastutuult väliskaubanduses üsna hästi trotsida,” märgib SEB.

Tööstusettevõtted saavad põntsu

Ehkki kaubaeksport on languses juba alates juunist, on seda suuresti põhjustanud energiakaupade – elektri, õli ja muu seesuguse – müügi suur langus. Küll on tööstusettevõtted muutunud tuleviku osas väga pessimistlikuks ja tõenäoliselt hakkab mahtude langus puudutama aina suuremat osa tegevusaladest.

Lisaks praegusele seisule on SEB arvates küsimärgi all eksportiva tööstuse pikaajaline konkurentsivõime. Isegi võrreldes sarnase elatustasemega riikidega töötab Eesti töötlevas tööstuses liiga palju inimesi, kuid sealt saadav lisandväärtus on madal. Seetõttu peab osa tänastest tööstusettevõtetest peagi uksed sulgema või muutma oma äriplaani.

Pensionireform toob ajutise hüppe

Selle kõige tõttu prognoosibki SEB, et kui tänavu peaks majandus kasvama aasta hea alguse tõttu veel 3,2%, siis tuleval aastal aeglustub kõik järsult ning tõus jääb vaid 2% juurde.

Kui eksporti vähemaks jääb, saab Eesti majanduskasvu suurimaks toetajaks eratarbimine ehk siinsete inimeste kulutused. Eesti tööhõive püsib ühena kogu Euroopa kõige kõrgematest ja kroonilise tööjõupuuduse tõttu ei ole valmis tööandjad töötajatest loobuma ka siis, kui majandus veidi aeglasemalt kasvab, märkis SEB.

Kuigi pensionireform, ei ole Riigikogus veel heakskiitu saanud, näib panga hinnangul täna juba üsna kindlana, et 2021. aastal osa elanikkonnast oma pensionisäästud realiseerib. Hüppeline tarbimise kasv ergutab majanduskasvu siiski vaid korraks.

Nii prognoosibki SEB, et 2021. aastal on oodata 2,6% suurust majanduskasvu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.