Uudis

Pensionieelikud kaotavad teisest sambast lahkumisega kiirustades raha

Liiga vara pensioniraha välja võttes tuleb maksta rohkem tulumaksu.Foto: Shutterstock

Paljud pensionieale lähenevad inimesed otsustanud hakata teisest sambast väljuma, kuid kiirustamine võib neile kalliks maksma minna.

Kui teisest sambast raha välja võttev pensioniks koguja on juba pensionieas või kui pensionieani on jäänud viis aastat, tuleb raha korraga välja võttes maksta kümme protsenti tulumaksu. Teised pensionikogujad peavad väljavõetavalt summalt tasuma 20 protsenti tulumaksu.

“Paljud pensionikogujad vanuses 55–59 aastat on esitanud teisest sambast väljumise avalduse. Paraku kaotavad nad rutakat otsust tehes raha, sest 60-aastaseks saades oleks neil oluline maksueelis ning 20 protsendi asemel peaksid nad tasuma 10 protsenti tulumaksu,” ütles SEB Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardin.

“Me räägime siinjuures miljonitest eurodest: üksnes SEB puhul tasuksid eakamad kliendid riigile 1,7 miljonit eurot liigset tulumaksu, kõiki teise samba pakkujaid arvestades on see summa tunduvalt suurem,” lisas ta.

Tänavu 60-aastaseks saavad isikud võidaksid panga andmetel keskmiselt üle 730 euro.

Praegu on ainuüksi SEB portfellis ligi 200 klienti, kes saavad 60-aastaseks ajavahemikus selle aasta 1. jaanuarist kuni 31. augustini ja kes juba esitasid teisest sambast lahkumise avalduse. Praeguse seisuga maksavad nad septembrist väljamakstavalt summalt 20 protsenti tulumaksu.

Kui need kliendid esitaksid avalduse kas oma sünnipäeval või hiljem, saaksid nad täpselt samamoodi oma raha kätte septembris  ja nende kontole laekuks keskmiselt 730 eurot rohkem.

“Kuni märtsi lõpuni on võimalik teisest sambast väljumise avaldusi tagasi võtta ning esitada see uuesti, kui pensionär või pensionieelik soovib kasutada tulumaksusoodustust,” lausus Schamardin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.