Uudis

Polegi nii hull? Ekspert ennustab Eesti majandusele head tulevast aastat, kriis lõi vähem kui mujal Euroopas

Üks asi, mis majanduse järgi aitas, oli e-kaubanduse suurenemine.Foto: Pixabay

Luminori analüütiku Tõnu Palmi sõnul on Eesti majandus koroonakriisist kiiresti kosunud ning uuel aastal on oodata korralikku majanduskasvu – ehkki tänavu tuleb leppida märgatava kukkumisega.

Luminori peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul jäi Eesti majanduse langus teises kvartalis oodatust mõõdukamaks, ulatudes 6,9 protsendini – samas kui euroala riikide keskmine majanduslangus oli 15 protsenti.

Eesti majanduse kiiret taastumist on Palmi sõnul vedanud tugev tarbimine. Enneolematu kasv toimus kriisi haripunktis Eesti e-kaubanduses, kus müügimahud kasvasid märtsis ja aprillis aastatagusega võrreldes keskmiselt üle 40 protsendi.

Kui aga vaadata jaemüüki laiemalt, siis selle mahud ületasid Eestis möödunud aasta taset juba maikuus. See on silmapaistev saavutus ning näitab Palmi arvates, et meie tarbija on märksa stabiilsem ja tugevam kui varem

Tugeva abipaketi, piirangute leevendamise ning nüüd ka tagasi tuleva välisnõudluse abiga kujuneb majanduse taastumine Luminori arvateskoos ekspordi ja tööstuse mahtude järkjärgulise kosumisega edaspidi laiapõhjalisemaks.

Tuleval aastal tuleb korralik kasv

Eesti majandus langeb panga prognoosi kohaselt tänavu 4,6%, kuid kasvab järgmisel aastal juba 4,2% Sõltuvalt koroonaviiruse arengust ja lähtuvalt juba paranevast kaubaekspordi nõudlusest on võimalus veelgi jõulisemaks kasvupöördeks.

“Edu peamine pant saab olema viiruse leviku jätkuv kontrolli all hoidmine, mis on Eestil ja peamistel kaubanduspartneritel seni hästi õnnestunud. Teisalt on riskina uute koroonaviiruse juhtude arv pööranud sügisele vastu minnes nii Eestis kui ka Euroopas laiemalt taas kasvutrendile,” rääkis Palm.

Esialgsest kasvuhüppest olulisemaks kujunevad tema sõnul majanduspoliitilised valikud ehk kuhu investeeritakse riigi laenatud miljardid eurod koos Euroopa Liidu struktuurifondi vahenditega, mis on mõeldud koroonaviirusest taastumise toetamiseks.

“Majanduspoliitika prioriteete näitab aeg, kuid Eestile on esmakordselt avanenud võimalus suunata nutikat arengut läbi suuremahuliste investeeringute tarka majandusse. Meid ootab kiire majanduskasv, kuid see võiks tugineda ka investeeringutel eksporti,” rääkis Palm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.