Uudis

Prokuratuur alustas Keski suhtes kriminaalmenetlust. Süüdi jäämisel oleks karmid tagajärjed

Peaminister Jüri Ratas on lubanud tagasi astuda, kui selgub, et toimunud on midagi kriminaalset.Foto: Shutterstock

Tuvastamaks Keskerakonnale annetatud 50 000 euro päritolu ja annetuse tegemise motiive, alustas prokuratuur täna kriminaalmenetlust.

Menetlus algatati selleks et uurida, kas Jana-Helen Juhaste on peaministriparteile teadlikult teinud keelatud annetuse. Eesti Ekspress on näiteks kirjutanud, et raha taga võis olla ettevõtja, kellel on Tallinnas ärihuvid.

Esialgsetel andmetel annab prokuratuuri hinnangul Juhastet puudutav teave – sealhulgas teave tema ametlike sissetulekute kohta – põhjuse raha päritolus kahelda.

Vaid kriminaalmenetlusega saab selgitada, kas Juhaste annetas Keskerakonnale enda või kellegi teise raha ning milline on annetatud raha täpne päritolu, märkis prokuratuur.

Ratas on lubanud vajadusel tagasi astuda, trahv võib olla korralik

Peaminister Jüri Ratas lubab eile, et kui selgub, et toimunud on midagi kriminaalset, astub ta ametist tagasi. Tänasel valitsuse pressikonverentsil selgitas ta, et kriminaalne on asi siis, kui kuritegu on toime pandud.

Kui prokuratuur seega leiab, et kuritegu on tõesti toime pandud, ning kohus samale seisukohale jõuab, võib oodata peaministritooli vahetumist. Muidugi ei tähenda kriminaalmenetluse algatamine ise süüd – menetlus võib lõppeda ka järeldusega, et kõik on korras, kui see nii on.

Kui erakond peaks süüdi jääma, ootab ees ilmselt suur trahv. Nimelt on Keskerakond praegu tingimise karistuse all – niinimetatud Edgar Savisaare asjas tunnistas erakond end varjatud annetuse vastuvõtmises süüdi ning võttis vastu 25 000 euro suuruse trahvi.

Lisaks aga määrati tingimisi karistus, mille suurus on Äripäeva andmetel 250 000 eurot. See tähendab, et kui leitakse, et Keskerakond on uue kuriteo toime pannud, võidakse see suur summa reaalseks pöörata – ning lisanduks ilmselt ka trahv uue keelatud annetuse vastuvõtmise eest.

Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.