Putin plaanib suurt põhiseaduse muutmist, Vene valitsus astus tagasi

Venemaa president Vladimir Putin plaanib põhiseaduse muutmist.Foto: Shutterstock

Vene peaminister Dmitri Medvedev esitas kolmapäeval president Vladimir Putinile enda ja oma valitsuse tagasiastumisavalduse.

Medvedev teatas tagasiastumisest peatselt pärast Putini kõnet, milles president tegi mitu põhiseadusreformi ettepanekut.

Peaministri sõnul muudavad ettepanekud riigi võimutasakaalu märgatavalt, mistõttu “on valitsus oma praegusel kujul tagasi astunud”.

Putin tänas Medvedevit tehtud töö eest. “Tahan väljendada rahulolu saavutatud tulemuste pärast,” lisas president ministritega kohtudes. “Kõike ära ei tehtud, kuid kõik ei teostu täielikult iial,” lausus ta agentuuri Tass vahendusel.

Riigipea palus Medvedevi valitsusel töötada kuni uue valitsuse moodustamiseni. Putin kavatseb enda sõnul luua presidendi julgeolekunõukogule asejuhi koha ja pakkuda seda Medvedevile.

Mida Putin põhiseaduses muuta tahab?

Ettepaneku korraldada referendum põhiseaduse muutmiseks tegi Putin kolmapäeval aastakõnes. Tema sõnul on eesmärk suurendada parlamendi volitusi, kuid säilitada samas tugev presidentaalne süsteem.

Samm vallandab tõenäoliselt spekulatsioonid Putini poliitilise tuleviku üle pärast 20 võimuaasta järel. Kremli liider oma plaanidest pärast ametiaja lõppu 2024. aastal ei rääkinud.

Põhiseaduse muutmise jutt tuleb enne 2021. aasta parlamendivalimisi ning olukorras, kus võimupartei Ühtne Venemaa toetus üha langeb.

Putini sõnul muudavad tema parandusettepanekud oluliselt riigi poliitilist süsteemi ning täidesaatva, seadusandliku ja kohtuvõimu tegevust. “Seetõttu pean vajalikuks viia riigi kodanike seas läbi hääletus kogu riigi põhiseadusse ette pandud muudatuste paketi üle,” lausus Putin referendumi võimalikku kuupäeva täpsustamata.

Putin kutsus suurendama parlamendi võimu, tehes seadusandjad vastutavaks peaministri ja ministrite valimise eest. Tema sõnul tuleks suurendada ka kuberneride rolli ja kõrgete õiguskaitseametnike nimetamisel hakatakse konsulteerima rahvaesindajatega, ütles Putin.

President jääb alles

Siiski peaks riik jääma presidendi sõnul presidentaalseks. Putin pani muuhulgas ette nõuda põhiseaduses presidendikandidaadilt vähemalt 25 aastast elamist Venemaal ja võõrkodakondsuse puudumist.

Ta pakkus, et sätet, mis lubab presidendile kahte järjestikust ametiaega, võiks muuta, kuid ei täpsustanud, kuidas. Detsembris märkis Putin, et toetab sõna “järjestikust” eemaldamist sellest sättest.

Lisaks leidis Putin, et rahvusvaheliste seaduste ja lepingute nõuded võiksid Venemaal kehtida ainult sel määral, kui need ei lähe vastuollu selle põhiseadusega. “Arvan, et on tulnud aeg muuta mõningaid põhiseaduse sätteid, mis tagavad Venemaa põhiseaduse prioriteetsuse meie õigusruumis,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.