Uudis

R-kioski juht: Topsis kaasa ostetava kohvi kvaliteet on Eestis palju parem kui mujal maailmas

Eesti R-kioski juht Tiia Ilves.Foto: Scanpix

Kohviga püüavad enda juurde kliente meelitada nii tanklad, poeketid kui ka kioskid ja seepärast ongi konkurents tihe ja topsis kaasa ostetava kohvi kvaliteet Eestis hea. R-kioski Eesti juhi Tiia Ilvese kinnitusel on see palju parem kui mujal maailmas.

R-kioski Norra päritolu emafirma Reitan Group tegutseb kokku seitsmes riigis: Eesti, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras ja Taanis. Kui mujal läheb kioskites kaubaks ka tavaline kannukohv, siis eestlased ja lätlased on nõus ostma ainult lattesid ja cappucinosid.

“Soome kohvitarbimine on hoopis teine, nende kogused ja traditsioonid on absoluutselt teistsugused,” rääkis R-kioski Eesti juht Tiia Ilves ja lisas, et Soome R-kioskites müüakse küll ka espresso baasil tehtud kohvijooke, kuid 90 protsenti nende kohvikäibest on ikkagi vana hea kannukohv, mida inimesed on harjunud kaasa ostma.

“Soome on maailmas kõige suurema kohvitarbimisega ja meie mõistes joovad nad täiesti uskumatustes kogustes kohvi,” märkis ta.

Mujal kvaliteedile nii palju ei mõelda

Norras, Rootsis ja Taanis on inimesed juba pikka aega harjunud kohvi kaasa ostma ning ostjad ei mõtle selle kvaliteedile nii palju. Peamine on kindlalt oma jook kätte saada.

Need, kes aga tahavad põnevamaid kohvijooke, lähevad kohvikusse. Kuna rahvast on rohkem, jätkub kliente kõigile. Eestis endale sellist luksust aga lubada ei saa.

Pealegi on meil kohvi kaasa ostmise traditsioon lühike. Omal ajal Circle K alustas sellega ning viimased 5-7 aastat on olnud kohvimüügi kõrgaeg.

“Inimesed julgevad tänaval topsidega ringi jalutada või rongi minna see on aga juhtunud paralleelselt muude trendidega,” selgitas Ilves.

Teine trend on see, et inimesed kogu laias ilmas mõtlevad üha rohkem kohvi kvaliteedile.

“Kui kohvi kaasamüüjad selle peale ei mõtle, siis väikeses riigis lähevad kliendid muidu lihtsalt mujale,” ütleb Ilves.

Lätis on R-kioski sõsarfirmal täpselt sama lugu, leedukad aga ei malda veel kohvitops käes jalutada.

Bussipileti müügiga enam naljalt kuhugi ei jõua

Kioskitel aga ei jää muud üle, kui meelitada kliente toidu ja kohviga. Kui varem oli nende peamine müügiartikkel bussipilet, siis Tallinnas selle äriga enam kaugele ei jõua. 70 protsenti Eesti R-kioskitest on just pealinnas.

Konkurentsi mugavuspoodide äris teeb Ilvese sõnul teravaks ka see, et piirid erinevate poetüüpide vahel on üha hägusamad. Suuremad R-kioskid müüvad piima, mune ja hambaharju. Prisma kassade kõrvalt saab aga ka võileiva ja kohvi kaasa osta ning MiniRimid meenutavad oma olemuselt just mugavuspoode.

Loomulikult vaatab Eesti ettevõte teinekord ka igatseva pilguga Põhjamaade poole, sest seal on tõeliselt suuri liiklussõlmi, millest võib päevas miljoneid inimesi läbi käia ning mõni neist tahab ikka võileiba saada. Eestis jääb loota Rail Balticu valmimisele.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.