Uudis

Rasked ajad: Tallink ja Merko ei plaani tänavu dividendi maksta

Tallinki laev Baltic Queen. Pilt on illustratiivne.Foto: AS Tallink Grupp / Marko Stampehl

Koroonaviirus ja kaasnenud eriolukord on muutnud mitme ettevõtte jaoks ärikeskkonna oluliseks halvemaks ning paar ettevõtet on juba teada andnud, et dividendi eelmise aasta eest maksta ei taheta. Ilmselt tuleb neid veel juurde.

Näiteks Tallink – mis on olnud sunnitud peatama enamiku oma reisilaevaliiklusest – andis teada, et juhatus on otsustanud teha ettepaneku 2019. majandusaasta kasumist dividende mitte maksta.

Sellega on muudetud juhatuse varasemat otsust teha ettepanek maksta dividende 6 senti aktsia kohta. Põhjuseks toobki Tallink halvenenud ärikeskkonna ning ettevõtte pikaajalised huvid.

Tallinki juhatus lubas, et tegeleb aktiivselt kulude ja rahavoogude juhtimisega, kindlustamaks tavapäraste operatsioonidega võimalikult kiire alustamise peale kriisi möödumist.

Teade pole investoreid seni eriti heidutanud – tänase päeva jooksul on laevafirma aktsia Tallinna börsil tõusnud 0,92 protsenti, 0,656 euroni.

Dividendi ei maksa ka Merko

Eile teatas ka Merko Ehitus, et juhatus otsustas teha eelseisvale aktsionäride üldkoosolekule ettepaneku, mille kohaselt dividende 2019. aasta eest ei maksta.

Juhatus selgitas, et pandeemial ja piirangutel on ettevõtte hinnangul ehitussektorile ning kontserni äritegevusele negatiivne mõju, mille ulatust ei ole tänasel päeval võimalik hinnata.

Samas rõhutati teates, et kontserni ettevõtted teevad kõigi osapooltega koostööd, et töös olevad objektid valmis ehitada ning jätkatake kõigi ehitusfaasis olevate korteriarendusprojektide valmisehitamist. Praegu on kontsernil ehituses kolmes Balti riigis kokku ligikaudu 800 korterit, millest eellepingutega on müüdud 53 protsenti.

Küll aga nentis Merko Ehitus, et ei käivita järgmise kolme kuu jooksul uute arendusprojektide ehitustöid. See puudutab ka Tallinnas asuva Uus-Veerenni projekti kolmandat etappi, mille käivitamise otsusest on kontsern varasemalt börsi vahendusel teada andnud.

Merko Ehituse aktsia on täna börsil allapoole liikunud – pärastlõunase seisuga maksis ehituskontserni väärtpaber 2,39 protsenti vähem kui esmaspäeva õhtul, 7,36 eurot.

Rahablogija: võite maksmata jätta, kui see aitab

Mida aga arvavad Eesti investeerimismaailma arvamusliidrid? Populaarne humoorika stiili poolest tuntud rahablogija Rahakratt märkis näiteks värskes blogipostituses, et tema poolest võivad ta portfelli kuuluvad ettevõtted dividendid maksmata jätta.

“Käesolev on minu ametlik avaldus, et te võite minu, Hr. Rahakratt Rahakratovitši, 2020 dividendid endale jätta. JUHUL, KUI see midagi aitab ja kajastame seda, kui pikaajalist laenu. Ma saan aru, et mu seisukoht võib ajada paljusid praegu segadusse, kuna mu kohta võiks öelda kapitalistlik põrsas, sest oma varade ja portfellide suuruselt ei anna ma sea mõõtu välja. Aga ma kasvan, sest teie nuumate mind,” märkis blogija.

Rahakratt märkis, et ta ei saa oluliselt rikkamaks ega jää oluliselt vaesemaks, kui ma sel aastal dividende ei saa. “Aga kui see aitab teie/meie ettevõtetel ellu jääda, töökohti pakkuda, sotsiaalmakse maksta ja mida kõike veel, siis so be it – mina loobun oma dividendidest,” seisab postituses.

Postitust saab täispikkuses lugeda Rahakrati blogist.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.