Rein Lang: Autorid on õigustatult vihased, riik pole oma kohustust täitnud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Rein Lang Peeter Volkonski dokumentaalfilmi "Viimane vürst" esilinastuselFoto: Madis Sinivee/Eesti Meedia / Scanpix

“Lahenduseks ei saa olla Põhja-Korea moodi autorit välistav “kunst kuulub rahvale” filosoofia, leiab endine justiits- ja kultuuriminister Rein Lang.

Maksustatud andmekandjate nimekirja täiendamine külmkappide ja Tesladega ei ole tema arust samuti mõistlik tee.

Riik ja autorid on omavahel sõjajalal

“Kehtiv õigus, nii Euroopa Liidu kui Eesti oma, nõuab riigilt autoritele ja esitajatele nende teoste oma tarbeks kopeerimise hüvitamise süsteemi kehtestamist. Kui autor saab õiglast hüvitist, ei pea salvestaja ise autorilt (või tema esindajalt) kopeerimiseks eraldi luba taotlema ega läbi rääkima ka selle eest makstava tasu osas,” ütleb Lang.

“Eesti valitsus pole seda kohustust täitnud, õigemini pole suutnud analoogajastust edasi astuda, ja autorid on õigustatult vihased,” rääkis ta.

Ta lisab, et ajaga on poolte seisukohad pigem kaugenenud kui lähenenud ja täna ollakse omavahel suisa sõjajalal.

“Olemuslikult ongi tegu keeruka probleemiga, sest kõikvõimalikke vidinaid, millele teoreetiliselt on võimalik teoste salvestamine, on tohutult. Need, kes neid vidinaid teoste kopeerimiseks ei kasuta, on samuti õigustatult tigedad, kui neilt mingit maksu hakatakse nõudma. Vee muudavad veelgi segasemaks suure hooga turule tulnud üleilmsed voogedastusteenused, mis on hävitamas kogu senise muusikaäri ärimudelit. ”

Hollandis on Teslad ja külmkapid kallimad

Autoritele nende teoste oma tarbeks kopeerimise hüvitamiseks on laias plaanis kaks võimalust – kas maksustada andmekandjad, millele need koopiad tehakse (nn. Hollandi mudel) või maksta autoreid esindavatele organisatsioonidele eelarvest mingi summa, mis oleks siis osa nende salvestamist võimaldavate vidinate müügist saadud käibemaksust (Soome mudel).

Rein Lang leiab, et tänapäeval kui salvestusseadmeid võib leida kas või pesumasinast, oleks vist lootusetu saavutada andmekandjate põhise tasusüsteemi osas tervemõistuslik ja tulevikukindel kokkulepe.

“Minu arust arust oleks mõistlik teha nii nagu soomlased. Autoritele makstakse kompensatsiooni riigieelarvest põhjendusega, et see on justkui tilk käibemaksust, mille tarbijad on teoste kopeerimiseks kasutatavate seadmete soetamisel maksnud,” ütles ta.

Eestis võiks olla samamoodi nagu Soomes

Aastaid tagasi on Lang juba proovinud ajale jalgu jäävat süsteemi reformida.

“Kunagi justiitsministrina tegin selle Soome süsteemi ettepaneku. Põhimõtteline poliitiline kokkulepe oli olemas, aga siis oli masu ja asi jäi toppama. Alates 2015. aastast pole midagi tehtud, lihtsalt on loodetud, et äkki läheb probleem iseenesest mööda,” ütles Lang.

Kuidas ikkagi minna edasi olukorras, kus üheksa loomeinimesi koondavat organisatsiooni on esitanud riigi vastu hagi 38 miljoni euro ulatuses saamata summade väljanõudmiseks ja asja enam ilmselgelt kalevi alla tagasi ei lükka?

“Ega mul ka ei ole vastust, aga mingi variant tuleb kindlasti leida,” laiutab Lang käsi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.