Uudis

Riik hakkab osaliselt su elektriarveid maksma

Riik aitab maksta arveid elektrihindade tõusu valguses.Foto: Pexels

Valitsus kinnitas tänasel istungil, et riik maksab kõigi eestlaste eest järgmise poole aasta jooksul 50% elektriarve võrguteenustest. Soodustus kehtib tänavu oktoobrist kuni järgmise aasta märtsini tarbitud elektri kohta ning selle saamiseks ei pea tarbija ise midagi tegema vaid riik maksab selle raha tema eest ise ära.

Riigieelarvest kulub selleks hinnanguliselt üle 88 miljoni euro. Energiahindade stabiliseerumiks hinnatakse tuleva aasta kevadeks. Energiahindade tõusu mõjude leevendamiseks töötas rahandusministeerium lisaks välja ka toetuse vähemkindlustatud leibkondadele elektri-, gaasi- ja kaugküttearvete tasumiseks.

Häid ja kiireid lahendusi ei ole

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas ütles, et elektrihinna tõus puudutab paratamatult meid kõiki, nii kodutarbijaid kui ka ettevõtteid.  

“Soodustuse saamiseks ei pea tarbijad ise omalt poolt midagi tegema ega kuskile pöörduma, oktoobrikuu elektriarve laekub teenusepakkujatelt kõigile juba poole väiksema võrguteenuse tasuga,” selgitas minister Aas.

Minister märkis, et praeguses globaalse energiakriisi olukorras pole hindade vähendamiseks väga häid kiireid lahendusi. 

“Eksperdid väidavad, et olukord peaks stabiliseeruma kevadel, seni saame tegeleda nii-öelda tulekahju kustutamisega. Pikemas perspektiivis peame selliste olukordade vältimiseks jätkama jõuliselt kohapealse taastuvenergia tootmise arendamisega, et tulevikus ei peaks enam kasutama kalleid fossiilseid kütuseid,” ütles Aas.

Samuti täiendas valitsus täna erandkorras riigi eelarvestrateegiat, et suunata kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemisest saadav ülelaekuv tulu erakorralise energiahinna tõusu leevendamiseks suunatud meetme rahastamiseks vähemkindlustatud leibkondadele.

Vähemkindlustatud pered saavad suurema hüvitise taodeldes

Pered kelle igakuine sissetulek loetakse alla suhtelise vaesuse piiri saavad taodelda hüvitise, mis kataks 80% energia koguhinnast, mis ületab elektril 120 €/MWh, gaasil 49 €/MWh ning kaugküttel 78 €/MWh. Hüvitist saab taodelda tagasiulatuvalt alates detsembrikuust.

Taotlemisel aitab vähemkindlustatud peresi kohalikud omavalitsused, sest nemad teavad kõige paremini oma inimesi ja peresi. Esialgsel hinnangul saavad hüvitist taotleda kuni 70 000 peret, kellele hüvitatakse suurem osa elektri, gaasi või toasooja hinnatõusust. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.