Uudis

Seadus paneb paika: kui palju peab tööandja sulle ületundide ja öötöö eest maksma?

Raha.Pärnu Postimees/Scanpix

Kõigil tuleb vahel ette, et tööpäev venib pikemaks kui töölepingus ette nähtud. Kuidas seda hüvitama peaks, mis seadus ette näeb?

Tööinspektsiooni juhendi järgi peaks enne ületunde oma tööandjaga kokku leppima, kuidas see sulle hüvitatakse. Seadus näeb ette, et tööandja ei pea sulle lisaraha maksmagi – seadus eeldab nimelt, et ületunnid hüvitatakse vaba ajaga. Põhjus, miks ületunnitöö hüvitamise esimene eeldus on vaba aeg, seisneb töötaja tervise ja ohutuse kaitses.

Ületunnitöö hüvitamiseks mõeldud vaba aeg antakse kokkulepitud tööajast ning tasustatakse seetõttu nagu tavaline tööaeg.

Kui aga tööandja tahab sulle ületundide eest raha maksta, siis miinimummäär on selleks 1,5-kordne töötasu. Selles tuleb aga enne tööandjaga kokku leppida.

Kui ületunnitöö hüvitamisel on seaduses eeldus, et tehtud töö hüvitatakse vaba aja andmisega, siis öötöö ja riigipühal tehtud töö toimub eelduslikult täiendava lisatasu eest.

Öösel (22.00 kuni 6.00) töötamise eest peab tööandja maksma töötajale 1,25-kordset töötasu. Täiendava tasu maksmine ei ole vajalik, kui pooled on kokku leppinud, et töötasu sisaldab tasu ööajal töötamise eest. Riigipühal peab maksma 2-kordset töötasu.

Ka öösel ja riigipühal töötamise võib hüvitada vaba ajaga.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.